Są zmiany w CEIDG. Chodzi o nowy sposób obsługi przedsiębiorców

Firma Dołącz do dyskusji (60)
Są zmiany w CEIDG. Chodzi o nowy sposób obsługi przedsiębiorców

Przedsiębiorcy powinni być świadomi, że zaszły zmiany w CEIDG. Od wczoraj zaczął obowiązywać nowy sposób obsługi przedsiębiorców. 

Zmiany w CEIDG. Teraz aktywne jest już tylko Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl

Dzialania Ministerstwa Rozwoju i Technologii wymusiły zmiany w CEIDG. Być może niektórzy przedsiębiorcy nawet nie są tego jeszcze świadomi, ale już od wczoraj przestało istnieć ich konto użytkownika na ceidg.gov.pl. Zastępuje je Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. To na ten serwis zostały również przeniesione usługi zakładania działalności gospodarczej, jej zawieszenia, zamknięcia czy usługa zmiany danych firmy.

To jednak nie są jedyne zmiany w CEIDG. Wprowadzone zostały również nowe wzoru formularzy, instrukcji i zaświadczeń. Mowa o formularzu wniosku CEIDG-1 z instrukcją, formularzach załączników CEIDG (czyli MW, RB, RD, POPR, ZN, ZS czy SC), a także – zaświadczenia i wydruki z CEIDG.

Co jeszcze się zmieniło? Warto na przykład odnotować, że wniosek dot. zmiany wpisu w CEIDG przez pełnomocnika można złożyć za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl. To na tej stronie przedsiębiorcy mogą również zarządzać swoimi pełnomocnictwami.

Adres do e-Doręczeń i zmiany we wpisie

Usługi z CEIDG zostały zatem przeniesione na portal biznes.gov.pl. Na swoim Koncie Przedsiębiorcy podatnik będzie mógł również podejrzeć złożone wnioski i operacje przeprowadzone na wpisie. Warto też przypomnieć, że od października przedsiębiorcy mogą również założyć w Koncie Przedsiębiorcy adres do e-Doręczeń. Docelowo chodzi o ułatwienie wymiany korespondencji z urzędami.

Czemu mają służyć zmiany wprowadzone przez ministerstwo? Przedsiębiorcy mają móc korzystać z jednego konta niezależnie od tego, czy chcą np. dokonać zmiany we wpisie, czy sprawdzić powiadomienia, statusy i historie realizowanych przez siebie spraw urzędowych. Dzięki zmianom nie będą musieli już odwiedzać rejestru ceidg.gov.pl.

Rządzący chcą „ułatwiać” przedsiębiorcom coraz więcej, jednak nie zawsze zgodnie z ich wolą

Warto również odnotować fakt, że rządzący ostatnio regularnie usiłują „ułatwiać” przedsiębiorcom prowadzenie działalności. O ile niektóre zmiany jak te dotyczące CEIDG nie spotykają się raczej z krytyką (choć przedsiębiorcy już teraz informują o pierwszych problemach technicznych), o tyle znacznie gorzej jest, jeśli chodzi o inne rządowe pomysły. Dobrym przykładem może być Krajowy System e-Faktur, który w założeniu (oprócz walki z szarą strefą) również ma ułatwić przedsiębiorcom życie, a który jednak nie cieszy się dobrą opinią (mimo że jeszcze nie zaczął funkcjonować). Wydaje się też, że o ile pewne zmiany w systemach informatycznych faktycznie są potrzebne, o tyle lepiej by było, gdyby rządzący skupili się na poprawie poszczególnych przepisów.