Koszty uzyskania przychodu to bardzo ważna rubryka w rozliczeniu przedsiębiorcy. Do najpopularniejszych form ich generowania należy wliczanie środka transportu. Zwyczajowo jest to samochód – od niedawna niekiedy nawet dwa. Różne modele skradły serca i portfele przedstawicieli branż, w których podstawą jest przewożenie towarów oraz spotkania z klientami. Jeśli jednak przedsiębiorca ma takie życzenie, może także wskazać hulajnogę jako koszt uzyskania przychodu.
Zacznijmy od litery prawa. W ustępie 1 artykułu 22 ustawy o podatku dochodowym możemy przeczytać, że:
„koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”
Na tej podstawie możemy stwierdzić, że o ile wykorzystanie środków transportu służy uzyskaniu przychodu, ich wykorzystanie może zostać rozliczone.
Jakie to jednak środki?
Najbardziej popularnymi są niewątpliwie wszelkie rodzaje samochodów osobowych i dostawczych. Co jednak w przypadku osób, które samochodu nie potrzebują? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi jednoosobowe działalności gospodarczej. Dotyczy to także pracowników firm, które korzystają z mechanizmu przeniesienia kosztów na podwykonawcę. Nie zmienia to faktu, że wiele z tych osób pracuje w dużych, dobrze skomunikowanych miastach. Utrzymywanie samochodu – zwłaszcza jeśli jest to drugie auto w rodzinie – zwyczajnie im się nie opłaca.
Każdemu według potrzeb
Na szczęście w takim przypadku równie dobrze można skorzystać z alternatywnych środków transportu. Dla jednego może nim być komunikacja miejska – do kwestii rozliczania takich wydatków wrócę za chwilę. Inni wybiorą wariant aktywny – na przykład rower lub hulajnogę jako koszt uzyskania przychodu. Zwłaszcza w przypadku zakorkowanego centrum miasta argumentacja dotycząca zysków czasowych związanych z takim rozwiązaniem bez problemu powinna trafić do przekonania urzędników.
W każdym z tych przypadków należy pamiętać, że podstawą do rozliczenia kosztu prowadzenia działalności musi być dokument zewnętrzny. Innymi słowy, w tym przypadku potrzebna nam będzie faktura. Dodatkowo ww przypadku biletu okresowego, który wykorzystywany jest także do celów prywatnych, zgodnie z prawem należałoby koszt ten rozliczyć wyłącznie w ramach proporcjonalnego wykorzystania do celów służbowych.
Jeśli jednak mamy do czynienia z jednorazowym lub ratalnym zakupem pojazdu, w praktyce stosowane jest pełne rozliczenie. Warto jednak pamiętać, by nasz pojazd nie zaśmiecał potem krajobrazu.