Rusza rozliczenie PIT za 2021 rok. Jak szybciej otrzymać zwrot podatku?

Podatki Dołącz do dyskusji (23)
Rusza rozliczenie PIT za 2021 rok. Jak szybciej otrzymać zwrot podatku?

Jak informuje Ministerstwo Finansów tuż po północy we wtorek 15 lutego rozpocznie się akcja rozliczeń PIT, która potrwa do 2 maja. Na podatników w usłudze Twój e-PIT czekają przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową rozliczenia roczne za 2021 r. Rozliczenie dotyczy osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. 

Co roku przychodzi taki moment, że trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym. Właśnie ten moment nadszedł. Od kilku lat rozliczenie PIT może nastąpić poprzez usługę zwaną Twój e-PIT. Jak to zrobić i do kiedy mamy na to czas?

Twój e-PIT. Jak skorzystać?

Aby skorzystać z usług Twój e-PIT  należy to zrobić jedynie poprzez skorzystanie z e-Urzędu Skarbowego. W zasadzie jest to nic innego jak automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Plik jest uzupełniony o dane zgromadzone przez administrację skarbową. Następnie  jest on udostępniany dla podatników w wersji elektronicznej na stronie podatki.gov.pl, w zakładce Twój e-PIT.

Skorzystanie z tej usługi zwalnia nas z konieczności wypełniania i składania deklaracji PIT, aby rozliczyć swój podatek. Zatem dla leniwych jest to opcja wręcz wymarzona. Nie zwalnia jednak z obowiązku zapłaty podatku. Co ważne, gotowy e-PIT udostępniany jest nam do wglądu, z możliwością edytowania.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Usługa Twój e-PIT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak wskazuje Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS:

W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Terminy na rozliczenie PIT

Ministerstwo Finansów podaje, że do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Następnie KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Zatem, gdy uznamy, że wszystko zgadza się w zeznaniu podatkowym przygotowanym w usłudze Twój e-PIT nie musimy nic robić.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Co istotne, jeżeli skorzystamy z usługi Twój e-PIT będziemy mogli liczyć na szybszy zwrot podatku w stosunku do osób, które wybrały tradycyjną formę rozliczenia się z urzędem skarbowym. Zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.