Polacy mieszkający w Irlandii, podobnie jak w przypadku innych krajów UE mogą zdecydować, w którym kraju chcą się rozwieść. Zarówno w Irlandii, jak i w Polsce ta procedura obarczona jest pewnymi warunkami, obie mają jednak swoje plusy i minusy. Tak naprawdę decyzja o wyborze jednej z nich powinna być podyktowana osobistymi względami.
Rozwód w Irlandii obywatela polskiego
Jeśli jesteś Polakiem mieszkającym w Irlandii i rozważasz rozwód, istnieje kilka kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę. Procedura rozwodowa w Irlandii może różnić się od procedur w Polsce, dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym na ten temat.
W Irlandii podobnie jak w Polsce do uzyskania rozwodu muszą zaistnieć konkretne przesłanki. Chodzi o rozpad pożycia małżeńskiego i brak możliwości jego scalenia. Cała procedura rozpoczyna się oczywiście od złożenia pozwu o rozwód. Przed irlandzkim sądem mogą toczyć się jedynie sprawy osób, które zamieszkują w Irlandii w momencie składania pozwu. W momencie składania pozwu małżeństwo nie może także trwać krócej niż dwa lata. Takich warunków nie ma w przypadku polskiego sądownictwa. Jest to więc zdecydowanie korzystniejsze dla małżeństw z krótkim stażem.
Z cała pewnością rozwód przeprowadzony w Irlandii będzie również zdecydowanie droższy niż ten przeprowadzony w Polsce. Wyższa będzie opłata sądowa i koszty pomocy adwokata. Na plus wypada jedynie czas oczekiwania. Kolejki w polskich sądach są niestety bardzo długie i raczej szybko nie ulegnie to zmianie. Cała procedura jest również znacznie dłuższa, gdyż wymaga przeprowadzenia większej liczby dowodów.
Podobnie jak w przypadku rozwodu w UK irlandzkie sądy wydają wyrok warunkowy, który staje się ostateczny dopiero po sześciu tygodniach. Uprawomocnienie polskiego wyroku następuje po upływie 3 tygodni. Istota tych dwóch zagadnień jest jednak inna, prawomocność polskiego wyroku oznacza po prostu, że nie może on zostać zaskarżony, rozwiedzeni jesteśmy natomiast już od dnia jego wydania.
Czy wyrok irlandzkiego sądu jest uznawany w Polsce?
Orzeczenie zapadłe w Irlandii jest uznawane w Polsce, a jego „rejestracja” nie wymaga specjalnej procedury. Wyrok rozwodowy może więc być zarejestrowany w polskim urzędzie stanu cywilnego i urzędnik właściwie od ręki powinien wydać nam potrzebne dokumenty. Oba wyroki mają wiec taką samą moc prawną i w jego ostatecznej wersji wywołują ten sam skutek.