Co takiego musiało stać się w firmie kurierskiej TNT, że kurier zdominował frazę „samobójstwo” w Google?

Codzienne Gorące tematy Na wesoło dołącz do dyskusji (116) 31.05.2019
Co takiego musiało stać się w firmie kurierskiej TNT, że kurier zdominował frazę „samobójstwo” w Google?

Jakub Kralka

Lojalnie uprzedzam, że jest to artykuł mocno piątkowy i utrzymany raczej w kategorii bezprawnikowych „Michałków”. Ale sprawa nie daje mi spokoju od kiedy redakcyjna koleżanka Emilia Wyciślak zapytała na Slacku czy nam też na pierwszym miejscu w Google po wpisaniu frazy „Samobójstwo” wyświetla się kurier, a konkretnie formularz kontaktowy firmy kurierskiej TNT. 

Równie lojalnie uspokajam, że u koleżanki Wyciślak wszystko dobrze – szukała statystyk do jednego ze swoich artykułów.

Musicie wiedzieć, że generalnie pojawianie się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google na takie skonkretyzowane frazy, to marzenie każdej strony internetowej. Ach, ileż bym dał, żeby tak Bezprawnik był pierwszy na „rozwód„, „500 plus” czy „pracownicze plany kapitałowe„. Pewnie z samego tylko wyszukiwania zrobiłoby się nagle dodatkowy milion unikalnych użytkowników miesięcznie. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ większość stron w internecie rywalizuje ze sobą, by pojawiać się na tego typu frazy jak najwyżej. I przeważnie koszulkami lidera się wymieniamy, a każdy blog/portal/serwis ma swoje „frazy chwały”.

Samobójstwo„, choć zapewne bywa często wyszukiwana, to nie jest wymarzona fraza do wysokiego pojawiania się w Google. Wiąże się z nią wielka odpowiedzialność. Autorzy artykułów, które pojawią się jako pierwsze muszą się liczyć z tym, że od tego, co napisali, może zależeć ludzkie życie. Okazuje się jednak, że od jakiegoś czasu liderem w tej materii jest firma kurierska TNT. Serio, to nie żart.

Jeśli samobójstwo, to tylko trotylem?

Jak do tego doszło? Nie mam bladego pojęcia, choć za chwilę przedstawię kilka (słabych, od razu uprzedzam) hipotez. W każdym razie najpierw o sprawie poinformowała mieszkająca południu kraju Emilia, później przytaknęło jej Trójmiasto, ja sprawdziłem sprawę w Płocku, Łodzi i Warszawie, na różnych przeglądarkach, w trybie incognito i przez VPN. No jak byk – czego bym nie robił Formularz kontaktowy kuriera TNT to pierwsze, co pokazuje nam się w Google na frazę „samobójstwo”.

Mamy tu zatem dwie opcje po stronie TNT. Ktoś w firmie kurierskiej zatrudnił agencję SEO, która musiała wykonać naprawdę imponującą i tytaniczną pracę, by wypozycjonować formularz kontaktowy, na którym nie ma ani słowa o samobójstwach, na pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. Szczerze mówiąc, nie sądziłem, że coś takiego jest w ogóle możliwe. Oczywiście, agencja wypozycjonowała TNT na taką frazę kompletnie przypadkiem, z niechlujstwa, zostawiając frazy i działania od innego klienta, bo sami przyznacie – nie ma to kompletnie sensu.

Druga opcja jest taka, że udało nam się przejrzeć z wyprzedzeniem plany reklamowe TNT. Być może sieć kurierska, która ma nieco słabszą markę od DHL, DPD, FedEx czy UPS, postanowiła postawić na niestandardowe działania. Celuje w ludzi, którzy nie mają już nic do stracenia, próbuje odwieść ich od strasznych zamiarów kampanią „a kup sobie coś ładnego” lub też chce budować pozytywny wizerunek firmy, która wyciągnęła do nich rękę, kiedy byli w najgorszych chwilach swojego życia. Przyznacie sami – również ten scenariusz jest kompletnie pozbawiony sensu.

Czy Google ma gorsze dni?

Może coś jest nie tak z samym Google? Może niepokojąco dużo osób wyszukuje, choćby w zagranicznym internecie, połączenie fraz „samobójstwo” z „TNT” (przypominam, że to nie tylko nazwa firmy kurierskiej, ale też popularny skrót będący określeniem trotylu)?

A może po prostu coś się Google myli? Od czasu aktualizacji algorytmów z drugiej połowy marca, wyszukiwarka wykonała naprawdę spory krok do tyłu. Widzę to między innymi po ruchu na Bezprawniku, konkurencyjnych stronach oraz moich osobistych przygodach z wyszukiwarką, która jakby „utrudnia” mi znalezienie tego, czego naprawdę szukam. Nie dziwię się jednak, skoro aktualnie potencjalnie zainteresowani samobójstwem, według Google powinni zacząć od zamówienia kuriera.

Tagi:: , , , ,

116 odpowiedzi na “Co takiego musiało stać się w firmie kurierskiej TNT, że kurier zdominował frazę „samobójstwo” w Google?”

 1. Nie no, bez żartów. Nie wiedzieć, że wyniki wcześniejszych wyszukiwań wpływają na kolejne?

  Jeśli koleżanka szukała sposobów samobójstwa, to wyniki wyszukiwań związanych z samobójstwem będą się jak najbardziej pojawiać.

  • ale tu na incognito organiczne wyskakuje tez – kiedys bylo mozna seo robic na niestniejace fraz – np na rudy ch … wysakiwala strona tuska – teraz juz tego nei ma – podejrzewam ze mogl to byc jakis programmer joke ktory teskt o samobojstwie umiescil na tej stronie kiedys…

 2. Wszystkie teorie są mocno naciągane. Moja jest taka że komuś z branży firma mocno zaszła za skórę i postanowił jej popsuć opinię. Nie wydaje mi się bowiem by jakakolwiek firma poza zakładem pogrzebowym chciała być na pierwszym miejscu dla tego słowa.

 3. @Jakub Kralka: nie wiem dlaczego – może były kurier który zainteresował się SEO,a może to niezadowolony klient ? Obstawiam niezadowolonego klienta z branży IT jakby co :P

  Ale ale… ja bym się na Pana miejscu zainteresował czy Emilka nie ma jakiejś depresji czy coś.

   • @tomaszlaba:disqus : Panie Tomaszu,to co wy macie. Późno odpowiadam ale jest.
    Przeglądarka : Firefox, Podkarpacie,Ap-media. Pan zapewne Gdańsk albo Wawa.

    TNT – formularz kontaktowy.

    @techlawpl:disqus : wie Pan, dla pewności… z depresją się można tłumaczyć i świetnie maskować aż za dobrze dobrze,coś na ten temat wiem,oj coś na ten temat wiem…

    Zagadkę zaś pewnie wyjaśnić może jakiś specjalista od SEO. Jeśli ktoś był wkurzony to na pewno stosował najbardziej agresywne techniki pozycjonowania więc za jakiś czas może poleci w tej kategorii na sam dół.

    Szybki research na gowork’u i indeed wskazuje na zwyczajowe narzekanie na kasę ale to w naszej rzeczywistości akurat częste. Trochę jest też jednak narzekania klientów. Tak jak pisałem wcześniej – obstawiam atak negatywnym SEO, prawdopodobnie ze strony jakiegoś niezadowolonego klienta.

    Pewność by można mieć używając odpowiednich narzędzi,ale są one chyba płatne… Korzystałem z jednego narzędzia „openlinkprofiler” – demo jakieś, ale nie udało mi się dobrze tego dobrze przefiltrować pod kątem ewentualnych linków źródłowych i innych źródeł tego zamieszania zanim mi triala nie wyłączyło. Firma ma jednak duże pozycjonowanie od 2017, z pikiem w 2018 i dość sporymi cytowaniami w obecnym.

 4. Mam jeszcze jedną teorię, choć również naciąganą… Otóż TNT wkrótce przestanie isnieć (przekształca się w FedEx Express), więc być może w związku z tym to zamieszanie (zamierzone lub złośliwie przez kogoś wywołane)

 5. To jest przekierowanie 303 w htaccess ;-) Strona o samobójstwie przekierowała ruch na domenę docelową.

 6. TNT to nie tylko firma kurierska, trotyl ale także stacja telewizyjna, a tam „Sherlock Holmes…”, „Kryminalne piątki”, itd. Czyżby błąd w „matriksie” google i błędne skojarzenie?

 7. „Samobójstwo„, choć zapewne bywa często wyszukiwana, to nie jest wymarzona fraza do wysokiego pojawiania się w Google

  Ciężko utrzymać czytelnika, co? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *