Skarbówka rusza powoli z kontrolami podatkowymi. Umożliwia jej to tarcza antykryzysowa 3.0

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (359)
Skarbówka rusza powoli z kontrolami podatkowymi. Umożliwia jej to tarcza antykryzysowa 3.0

Na czas epidemii skarbówka zwolniła tempo. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że kontrole i postępowania podatkowe ruszą pełną parą, a przedsiębiorcy ponownie mogą obawiać się także niekorzystnych decyzji podatkowych. 

Skarbówka wznawia kontrole i postępowania podatkowe. Czas ulgi dla przedsiębiorców się skończył

Początkowo na czas epidemii rządzący przewidywali całkowite zawieszenie kontroli podatkowych i postępowań podatkowych. Później jednak zreflektowali się, że w niektórych przypadkach nie tylko nie pomoże to przedsiębiorcom, ale wręcz zaszkodzi – chodziło m.in. o zwroty VAT. Ostatecznie dostosowano przepisy tak, by przedsiębiorcy nie odczuli negatywnych skutków zawieszenia postępowań.

Teraz jednak skarbówka powoli wychodzi z „trybu awaryjnego”. Umożliwia jej to tarcza antykryzysowa 3.0, która weszła w życie 16 maja i przywraca m.in. bieg terminów w postępowaniach prowadzonych przez organy podatkowe oraz w postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i NSA oraz możliwość prowadzenia kontroli.

Terminy, które uległy zawieszeniu na mocy pierwszej tarczy antykryzysowej, biegną dalej po upływie siedmiu dni od wejścia w życie tarczy 3.0. Z kolei terminy, które w ogóle nie rozpoczęły biegu ze względu na epidemię, rozpoczną go również siedem dni po wejściu w życie nowej wersji tarczy.

To z kolei oznacza, że skarbówka wznawia także kontrole podatkowe. Przedsiębiorcy będą otrzymywać wezwania, a także postanowienia i decyzje. Dla wielu moment „odmrożenia skarbówki” z pewnością przyszedł za wcześnie – zwłaszcza, że sytuacja finansowa mnóstwa firm wciąż jest nienajlepsza.

Przedsiębiorcy mocują się z tarczami, teraz będą musieli również ze skarbówką

Przedsiębiorcy wciąż mają problem ze skorzystaniem z wielu instrumentów tarcz antykryzysowych i tarczy finansowej. Wielu z nich oczekuje na wypłatę pomocy, o którą się ubiegają. Część z nich musi poprawiać wnioski – dotyczy to zarówno świadczenia postojowego, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców jak i subwencji z tarczy finansowej PFR. Próba właściwego zinterpretowania przepisów przy jednoczesnym trzymaniu się restrykcji wprowadzanych przy okazji kolejnych etapów odmrożenia gospodarki pochłania czas i zasoby firm, które cały czas walczą o przetrwanie.

Teraz kolejnym problemem jest fakt, że skarbówka wznawia kontrole podatkowe, a terminy postępowań podatkowych ulegają odwieszeniu. Nie ma wątpliwości, że to nienajlepszy moment na wznowienie działalności fiskusa. Dodatkowo część przedsiębiorców może obawiać się, że już teraz – wraz z „odmrożeniem” skarbówki – ruszą także kontrole dotyczące wydatkowania uzyskanej pomocy z tarcz antykryzysowych oraz tego, czy ta pomoc faktycznie przysługiwała przedsiębiorcy.