MF ma złą wiadomość dla oszczędzających. Inwestycja w obligacje nie będzie już tak korzystna

Finanse Inwestowanie Dołącz do dyskusji
MF ma złą wiadomość dla oszczędzających. Inwestycja w obligacje nie będzie już tak korzystna

Obligacje detaliczne Skarbu Państwa mogą być dla wielu osób atrakcyjnym (i stosunkowo bezpiecznym) sposobem na oszczędzanie. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało, że już od września zmieni się oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych, a w dodatku podniesiona zostanie opłata za przedterminowy wykup emitowanych obligacji.

Spada oprocentowanie obligacji skarbowych. Już od września mniej korzystna oferta

Wszystko wskazuje na to, że inwestycja w obligacje skarbowe staje się coraz mniej opłacalna. Już od września dla nowych obligacji będzie obowiązywać niższe oprocentowanie. W przypadku obligacji rocznych (w pierwszym okresie rozliczeniowym) będzie to spadek o 20 pb., natomiast w przypadku pozostałych obligacji – o 25 pb. Jak twierdzi wiceminister finansów Jurand Drop,

Wrześniowa zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z potrzeby ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych. Obniżeniu ulega oprocentowanie oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego – dedykowanego inwestorom instytucjonalnym.

Należy jednak zauważyć, że obniżka oprocentowania nie wynika np. ze spadku stóp procentowych; gorsze warunki dla nabywających nowe obligacje to efekt samodzielnej decyzji Ministerstwa Finansów.

Jak zatem w praktyce będzie przedstawiać się oprocentowanie obligacji skarbowych od września? W przypadku rocznych oszczędnościowych obligacji skarbowych opartych o stopę referencyjną NBP (ROR) oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie 5,75 proc.; 2-letnie obligacje DOR (dwuletnie oszczędnościowe obligacje o zmiennej stopie procentowej) będą mieć oprocentowanie 5,90 proc., 3-letnie TOS (trzyletnie oszczędnościowe z oprocentowaniem stałym) – 5,95 proc., 4-letnie COI (indeksowane inflacją) – 6,30 proc., natomiast 10-letnia EDO (również indeksowana inflacją) – 6,55 proc.

Stracą też ci, którzy zdecydują się na przedterminowy wykup

Okazuje się zresztą, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się również podnieść opłaty za przedterminowy wykup obligacji. Przy 3-letnich TOS opłata wzrośnie z 0,7 do 1 proc. wartości nominalnej – czyli z 0,70 zł do 1 zł od każdej obligacji. W przypadku 4-letnich COI wzrost opłaty będzie jeszcze bardziej odczuwalny – z 0,7 do 2 proc. Mocno wzrośnie też opłata dla przedterminowego wykupu 10-letnich EDO (z 2 do 3 proc.). MF nie zdecydowało się natomiast na podniesie opłaty obligacji rocznych i dwuletnich. Dobra informacja dla osób inwestujących w obligacje skarbowe jest natomiast taka, że podwyżka opłat za przedterminowy wykup obligacji nie obejmuje osób, które już obligacje posiadają – zmiana warunków emisji dotyczy tylko papierów emitowanych we wrześniu (i w kolejnych miesiącach, jeśli MF podtrzyma swoją decyzję). Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które dopiero zdecydują się na zakup obligacji skarbowych, będą w znacznie mniej korzystnej sytuacji – a MF w efekcie ostudzi zapał części obywateli do inwestowania w ten sposób.