Specjalny fundusz pomaga osobom, które nie radzą sobie z kredytem. mBank wyjaśnia na czym to polega

Finanse Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Specjalny fundusz pomaga osobom, które nie radzą sobie z kredytem. mBank wyjaśnia na czym to polega

Wakacje kredytowe przyćmiły Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jedno nie wyklucza drugiego. UOKiK uruchomił dodatkową funkcję w swoim kalkulatorze. Można samemu sprawdzić czy pomoc z FWK się należy.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Gdy UOKiK udostępnił na swojej stronie kalkulator można było orientacyjnie obliczyć wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych. Potem pojawiła się też możliwość sprawdzenia, jaki będzie efekt nadpłaty kredytu. Teraz na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić czy należy się pomocy z FWK. Do wyliczeń trzeba podać ratę kredytu i miesięczny dochód gospodarstwa domowego oraz liczbę domowników. Zaznaczyć czy ma się status osoby bezrobotnej. Czy jest się lub było w czasie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku właścicielem mieszkania lub domu? Czy posiada się spółdzielcze prawo do lokalu lub roszczenie o przeniesienie prawa własności lokalu lub domu?  Po podaniu tych kilku danych, prawie natychmiast dostajemy wstępną informację o spełnianiu lub nie warunków udzielenia pomocy przez FWK.

Pisaliśmy, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Krótko przypomnę, że kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć maksymalnie na 2 tys. zł zwrotnego wsparcia miesięcznie. Przez 3 lata. To wsparcie jest też dedykowane osobom, które sprzedały kredytowaną nieruchomość, ale kwota transakcji nie wystarczyła im na spłatę zadłużenia w banku. Mogą oni dostać zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia. Maksymalnie 72 tys. zł.

Podstawą udzielenie wsparcia jest spełnienie jednego z warunków. Na przykład, przynajmniej jeden kredytobiorca musi mieć status bezrobotnego. Albo miesięczny koszt obsługi kredytu przekracza 50 proc. dochodów gospodarstwa.

Pomoc trzeba zwrócić

Pieniędzy z funduszu nie dostaje kredytobiorca. BGK przekazuje je do banku, który udzielił kredytu. Tam też należy złożyć wniosek o wsparcie z funduszu. Po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki trzeba będzie pomoc zacząć zwracać. Kwota spłaty podzielona jest na 144 równe i nieoprocentowane raty. W przypadku terminowej spłaty stu rat, pozostałą część długu BGK umarza.

Jak widać korzystanie z pomocy FWK wymaga spełnienia kilku warunków. Dużo prościej uzyskać wakacje kredytowe. Jedno nie wyklucza drugiego. Jak to działa, opisuje mBank:

„Jeśli korzystasz z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, BGK będzie wypłacał wsparcie zgodnie z harmonogramem. Wypłacone wsparcie przeksięgujemy na poczet spłaty kolejnych rat kredytu, następujących po okresach obowiązywania zawieszenia spłaty kredytu (ustawowych wakacji kredytowych). Przykład. Jeżeli w miesiącach: sierpień – wrzesień 2022 r. oraz listopad – grudzień 2022 r. masz wakacje ustawowe, to rata przypadająca w październiku 2022 r. zostanie spłacona z środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców”.