Informacje podane w deklaracji CEEB będą weryfikowane. Nie każdą zmianę będzie można wytłumaczyć pomyłką

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Informacje podane w deklaracji CEEB będą weryfikowane. Nie każdą zmianę będzie można wytłumaczyć pomyłką

Mamy ostatnio wysyp błędów w deklaracjach CEEB, trudno się temu dziwić w końcu, jeżeli ktoś daje coś za darmo, to trzeba z tego korzystać. W granicach rozsądku jednak. Nasze oświadczenia składane w deklaracji CEEB mogą i pewnie będą weryfikowane.

Do końca czerwca 2022 roku każdy właściciel nieruchomości składał deklaracje dotyczącą źródeł ciepła. W tym czasie jeszcze niczego nieświadomi, kierowani wizją zagładzających nam do kotłowni urzędników dość skrupulatnie wypełnialiśmy kolejne okienka na formularzu. W ostatnim czasie sytuacja zmieniła się diametralnie, na horyzoncie pojawiły się proste do uzyskania pieniądze, które właściwe rząd położył na ulicy albo inaczej, położył na kotle. I tu zaczyna się problem, bo wizja urzędnika zaglądającego nam do kotłowni nie jest wcale mniej realna. I o tym nie należy zapominać.

Weryfikacja deklaracji CEEB

Zgodnie z zapowiedziami deklaracje CEED mają być weryfikowane. Mówiła o tym już dwa miesiące temu p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego Dorota Cabańska w wywiadzie dla „DGP”. Mają być do tego uprawnienie kominiarze w trakcie przeglądu kominiarskiego oraz strażnicy miejscy i pracownicy gminy. Taka weryfikacja ma nastąpić w szczególności w razie braku zgodności danych w deklaracji. Natomiast sama zmiana deklaracji jest dopuszczalna w razie pomyłki lub niezrozumienia zawartych tam informacji. Jak się okazuje, pomyłek w składanych deklaracjach było bardzo dużo. Po medialnych doniesieniach o zwiększonej liczbie korekt do sprawy włączył się Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który zarządza bazą CEEB. Rzecznik GUNB Joanna Niedźwiecka podaje, że GUNB analizuje zjawisko zmian zapisów deklarowanych źródeł ciepła, przypomina również, że oświadczenia wiążą się z konkretnymi skutkami prawnymi.

Sprawdzanie deklaracji CEEB

Co to oznacza? Warto pamiętać, że wypełniając deklaracje CEEB składamy oświadczenie woli. Oświadczenie składane w związku z prowadzonym postępowaniem wywołuje określone skutki prawne, a konsekwencją złożenia fałszywego oświadczenia jest odpowiedzialność karna.

Fałszywe oświadczenia warto odróżnić od pomyłki, która zgodnie z zapowiedziami ma być dopuszczalna. Może się okazać, że z rodzaju opału będziemy rozliczani dość skrupulatnie. A pewnych faktów nie da się wytłumaczyć pomyłka lub niewiedzą.