W ostatnich tygodniach węgiel znów powrócił do łask. Nagle okazuje się, że jeszcze niedawne plany dotyczące zamykania kopalń trzeba przełożyć na później. Na utrzymanie tej polityki chyba mocno liczy Polska Grupa Górnicza, która pochwaliła się, że otwiera studia dla menedżerów kopalń.
Węgiel w sklepie PGG rozchodzi się szybciej niż karp w Lidlu na święta
Nie ma co ukrywać, że powrotu węgla do łask jeszcze kilka miesięcy temu mało kto się spodziewał. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie. Dzisiaj już nawet Komisja Europejska jasno daje do zrozumienia, że elektronie węglowe wcale nie są takie złe. Trudno się dziwić postawie urzędników w Brukseli, gdy na horyzoncie wisi widmo zimnych kaloryferów na całym kontynencie w mroźne wieczory.
Na sytuacji korzystają górnicy, którzy teraz mają pełne ręce roboty. Węgiel w sklepie PGG rozchodzi się szybciej niż karp w Lidlu na święta, a o jego podwyżkach napisano już chyba wszystko. Pytanie jednak jak długo obecna sytuacja się utrzyma. W dłuższej perspektywie trudno przyjąć do wiadomości, by elektronie węglowe znów miały na lata stać się głównym źródłem energii. Innego zdania wydaje się być Polska Grupa Górnicza, która od października chce szkolić kadrę kierowniczą w kopalniach.
PGG otwiera studia dla menedżerów kopalń, choć dopiero co szykowała się do ich zamknięcia
W najnowszym numerze magazynu Polska Grupa Górnicza chwali się, że już w tym roku uruchomione zostaną nowoczesne studia podyplomowe dla menedżerów kopalń. W projekt zaangażowały się Główny Instytut Górnictwa oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Cały program ma być oparty o aspekty nie tylko techniczne, ale również prawne, ekonomiczne oraz finansowe. PPG liczy, że do projektu przyłączą się inne spółki górnicze.
Myślimy, że to będzie ciekawy projekt oraz że przyłączą się do tych studiów inne spółki górnicze, gdyż studia te mają bardzo uniwersalny i jednocześnie innowacyjny charakter. Sądzimy, że połączenie studiów technicznych z ekonomią i sztuką zarządzania w kontakcie z doświadczeniem praktycznym uczestników zaowocuje synergią i przyniesie bardzo pozytywne rezultaty
– stwierdził Andrzej Sączek, koordynator ze strony PGG S.A. i dyrektor Departamentu Wsparcia HR w spółce.
Co więcej, uruchomienie studiów ma być dopiero pierwszym etapem współpracy w ramach utworzonego projektu. W przyszłości planowane są też inne programy badawcze i dydaktyczne. Szkolenie wykwalifikowanej kadry należy oczywiście chwalić. Pytanie jednak, jak długo absolwenci tych studiów będą mieli możliwość wykorzystywania zdobytej wiedzy? Wszak jeszcze nie dalej niż przed rokiem słyszeliśmy o planach rychłego zamykania następnych kopalń. Z drugiej strony nikt nie wie co czeka nas w najbliższej przyszłości. Być może z węglem trzeba będzie „pogodzić się” na dłużej.