Koszt szkolnej wyprawki przekroczył 1000 zł, dlatego w szale ostatnich zakupów warto pamiętać o przysługujących nam prawach

Zakupy Dołącz do dyskusji
Koszt szkolnej wyprawki przekroczył 1000 zł, dlatego w szale ostatnich zakupów warto pamiętać o przysługujących nam prawach

W tym roku na wyprawkę szkolną wydamy około 20 – 30 procent więcej niż rok temu. Koszt wyprawienia dziecka do szkoły już dawno przekroczył 1000 zł. W trakcie zakupów warto więc zwracać uwagę na ceny i jakość kupowanych towarów oraz pamiętać o podstawowych prawach konsumenta.

Wyprawka szkolna

Ostatni miesiąc wakacji wielu rodzicom upłynął na intensywnych zakupach. Otoczeni promocjami i wszechobecnymi okazjami wiele rzeczy kupimy pochopnie i w nieprzemyślany sposób. Takie zakupy rodzą problemy. W tym przedwrześniowym zamieszaniu warto pamiętać, że jako konsumenci mamy konkretne prawa, z których warto korzystać.

Najbardziej wartościowym uprawnieniem dla konsumentów jest zdecydowanie prawo do 14-dniowego zwrotu, które obowiązuje przy wszystkich zakupach online. Nie da się go wyłączyć ani ograniczyć. Jeżeli więc zamówiony element szkolnej wyprawki nie spełnia naszych oczekiwań, warto jak najszybciej odesłać go do sklepu.

Prawo zwrotu bywa mylące i często myślimy, że rozciąga się również na zakupy stacjonarne. Niestety jest to błąd. Zwrot bez podania powodu w sklepach stacjonarnych jest możliwy tylko jeżeli dopuszcza go polityka sklepu. Wiele sieci, zwłaszcza tych dużych, godzi się na to i oferuje 30-dniowy okres zwrotu (czasem również dłuższy), nie dotyczy to jednak wszystkich sklepów. Przed zakupem warto upewnić się co do takiej możliwości. Zwrot bez podania przyczyny zawsze jest możliwy jedynie online.

Obok prawa zwrotu warto nie zapominać o prawie do złożenia reklamacji. Rękojmia określona w Kodeksie cywilnym obowiązuje bez względu na sposób zakupu. Zarówno co do tych dokonanych przez internet, jak i tych stacjonarnych. Na złożenie reklamacji mamy 2 lata od zakupu i rok od odkrycia wady. Składając reklamację, możemy żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a w przypadku istotnej wady — zwrotu pieniędzy.

Prawo do reklamacji obowiązuje również na przedmioty kupione w promocji, chyba że obniżenie ceny nastąpiło z powodu wady produktu, o której zostaliśmy poinformowani. Na tę ostatnią kwestię warto zwracać uwagę, o przyczynie obniżenia ceny sprzedawca powinien nas bezwzględnie poinformować, podobnie jak o wadzie lub uszkodzeniu danego towaru. Nie zapominajmy również, że rękojmia obowiązuje co do rzeczy używanych, w ich przypadku na złożenie reklamacji mamy co do zasady tylko rok.

Ostatni dzwonek na zakup szkolnej wyprawki 2022

Mówiąc o zakupie szkolnej wyprawki pewną oczywistością będzie z całą pewnością przestrzeganie przed pochopnym zakupem oraz zwracanie uwagi na ceny poszczególnych produktów. Tak naprawdę tak, jak w innych okresach wytężonych zakupów, powinnyśmy przywiązywać szczególną wagę do rozsądnych decyzji oraz pamiętać o naszych podstawowych prawach.