Polacy coraz częściej słyszą o termomodernizacji, lecz wielu wciąż nie dostrzega jej realnych korzyści. Przeważa przekonanie, że ocieplanie budynków to luksus dostępny jedynie dla najbogatszych. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że termomodernizacja domu może być nie tylko efektywna, ale przede wszystkim konieczna dla oszczędności energetycznych.
Dyrektywa budynkowa wyznacza ambitne cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami wszystkie budynki, zarówno nowe, jak i już istniejące, mają być zeroemisyjne do 2050 roku. Wprowadzone przepisy nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek inwestowania w energooszczędne rozwiązania. To duże wyzwanie, zważywszy że wyniki badania zleconego ING Banku Śląskiego pokazują, że co czwarty Polak nie planuje podjąć działań związanych z termomodernizacją.
Korzyści z termomodernizacji jest wiele, jednak społeczeństwo nie zawsze widzi je od razu
Głównym wyzwaniem stojącym przed rozwojem termomodernizacji w Polsce jest brak odpowiedniej wiedzy i świadomości wśród obywateli. Aż 62 proc. badanych nisko ocenia swoją wiedzę na temat tych procesów. Brak rzetelnych informacji i odpowiedniego wsparcia finansowego hamuje podejmowanie decyzji o inwestycjach w energooszczędne technologie.
Termomodernizacja niesie ze sobą szereg profitów, które często na początku są niedoceniane przez społeczeństwo. Modernizacja budynków pozwala na redukcję zużycia energii nawet o 60–90 proc., co przekłada się na znaczne oszczędności dla właścicieli nieruchomości. Pomimo perspektywicznie obiecujących warunków finansowych ponad połowa respondentów badania wykonanego przez agencję Minds & Roses dla ING uważa, że termomodernizacja jest dostępna jedynie dla osób zamożnych.
Na termomodernizację nie jesteśmy skłonni wydawać z własnej kieszeni, dlatego czekamy na dofinansowania
Finansowanie jest kluczowym czynnikiem determinującym decyzję o termomodernizacji. Ponad 60 proc. Polaków odrzuca termomodernizację ze względu na przekonanie o wysokich kosztach z nią związanych. Wśród osób, które planują termomodernizację dominują osoby z dochodem gospodarstwa powyżej 10 tys. zł. Dokładnie 60 proc. zrażonych do termomodernizacji motywuje to nieprzekonaniem, czy to na pewno się opłaci.
Właściciele domów częściej myślą o termomodernizacji, ponieważ mają dostęp do szerszej gamy rozwiązań. Niemniej, wiele osób (ponad 40 proc.) czeka przede wszystkim na wsparcie ze środków publicznych, w tym unijnych. Głównymi zachętami są dotacje, preferencyjne kredyty oraz czytelne informacje o czasie zwrotu inwestycji. Polacy potrzebują rzetelnych informacji na temat korzyści i kosztów związanych z energooszczędnymi technologiami.
Uproszczenie procedur administracyjnych oraz zwiększenie dostępności do praktycznych przykładów termomodernizacyjnych sukcesów mogłoby wyraźnie nasilić proekologiczne nastawienie społeczeństwa. Właściciele nieruchomości, którzy zainwestowali w termomodernizację, zauważają przede wszystkim korzyści w postaci niższych rachunków za energię i podniesionego komfortu życia z uwagi na rosnące poczucie bezpieczeństwa energetycznego.