Już od przyszłego roku kredytobiorcy zostaną pozbawieni ważnej możliwości

Finanse Dołącz do dyskusji
Już od przyszłego roku kredytobiorcy zostaną pozbawieni ważnej możliwości

Obecnie już właściwie nie porusza się tematu wakacji kredytowych – mimo że jest to rozwiązanie, które nadal funkcjonuje. W przyszłym roku kredytobiorcy nie będą już jednak mogli skorzystać z tej formy wsparcia. Jaka inna pomoc od państwa będzie im przysługiwać?

Koniec wakacji kredytowych w 2025 r.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone już w 2022 r.; ich celem było wsparcie kredytobiorców, którzy musieli zmierzyć się z ogromnymi podwyżkami rat kredytowych na skutek podniesienia stóp procentowych przez RPP. W pierwotnej formie wakacje kredytowe były kontynuowane jako pomoc dla kredytobiorców również w 2023 r. Nowy rząd, który objął władzę pod koniec 2023 r., długo rozważał, czy zachować wsparcie dla osób spłacających kredyty; ostatecznie zdecydowano, że w 2024 r. nadal będzie można skorzystać z wakacji kredytowych, jednak już na nieco innych zasadach.

Zmiany, które wprowadzono, dotyczyły z jednej strony limitu wartości kredytu, dla której udzielana jest pomoc, z drugiej – maksymalnego procentowego udziału miesięcznej raty w dochodzie (przy czym kredytobiorcy z co najmniej trójką dzieci nie muszą spełniać tego warunku). Obecny rząd ustanowił limit wartości kredytu na poziomie 1,2 mln zł, natomiast maksymalny procentowy udział miesięcznej raty w dochodzie – na poziomie 30 proc. (jeśli rata przewyższa 30 proc. dochodu, kredytobiorca może skorzystać z pomocy). Oprócz tego kredyt musi być w złotówkach (i być udzielony przed 1 lipca 2022 r.) oraz zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ze względu na fakt, że rządzący długo rozważali, czy w ogóle kontynuować wsparcie, z wakacji kredytowych można było skorzystać znacznie później niż zwykle. W tym roku obowiązują one jedynie od 1 czerwca do 31 grudnia; ustawodawca przewidział, że można z nich skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz kolejnych dwóch miesięcy między 1 września a 31 grudnia. To zatem oznacza, że jeśli uprawniony kredytobiorca nie wykorzystał jeszcze dwóch miesięcy w przedziale 1 września-31 grudnia, ma jeszcze szansę zawiesić spłatę raty za grudzień. Należy się jednak pospieszyć ze złożeniem odpowiedniego wniosku w banku.

Warto podkreślić, że w 2025 r. kredytobiorcy nie mogą już liczyć na kontynuację wakacji kredytowych – rządzący wcześniej już zapowiadali, że ta forma wsparcia zostanie zniesiona.

Dla kredytobiorców w trudnej sytuacji pozostaje wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Czy to oznacza, że kredytobiorcy, którzy np. stracą pracę lub z innych powodów nie będą w stanie czasowo spłacać kredytu, zostaną zostawieni sami sobie? Na szczęście niezależnie od wakacji kredytowych nadal jest i będzie możliwe skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kredytobiorca (jeśli spełnia określone w ustawie warunki) może wnioskować o wsparcie, promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się dopiero po okresie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki; kredytobiorca może też skorzystać z częściowego umorzenia spłaty wsparcia (jednak również pod pewnymi warunkami).