Trybunał Konstytucyjny w sprawie zmian w prawie karnym. Temat wraca po wyborach prezydenckich, a rozstrzygnięcie może mieć fundamentalne znaczenie dla kierunku rozwoju prawa karnego. Czyli w zasadzie – dla każdego obywatela.
Trybunał Konstytucyjny w sprawie zmian w prawie karnym
Między innymi przy okazji pierwszego filmu braci Sekielskich uchwalono szereg zmian w prawie karnym – przypomina „Prawo.pl”. Zmiany w prawie karnym z 2019 roku, nazywane walką z pedofilią, oznaczają w zasadzie przemodelowanie katalogu kar, wprowadzenie kilku nowych przestępstw, a także kilka innych – nawet kosmetycznych – zmian.
Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celem zbadania, czy uchwalono ją w odpowiedni sposób. Ministerstwo Sprawiedliwości dodatkowo mistrzowsko rozegrało Prezydenta, wciskając niektóre zmiany do jednej z Tarcz Antykryzysowych, toteż niektóre rozwiązania, którymi niejako zajmie się TK, już są – jak kradzież zuchwała.
Postępowanie przez Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęło się 14.07.2020 r. o godz. 11:00. Przewodniczącą składu jest prezes TK, Julia Przyłębska, a pierwszym sprawozdawcą – sędzia TK Justyn Piskorski. Drugim sprawozdawcą jest z kolei wiceprezes TK Mariusz Muszyński.
Sprawa jest niezwykle istotna
Szereg zmian w prawie karnym uchwalono w niecałe 24 godziny. Niektóre zmiany wprowadzono później jeszcze raz – tarczą antykryzysową. Sam kierunek nowelizowania prawa karnego przyjmuje formę, jak kiedyś wspomniałem, swoistej „dekalogizacji” prawa karnego.
W polityce karnej przestaje chodzić o kompensację, zadośćuczynienie ofierze i społeczeństwu, a także resocjalizację sprawcy tak, aby w przyszłości nie dopuszczał się czynów bezprawnych. Dzisiaj podstawą staje się zwykłe, niemal „hammurabiańskie” uderzenie w sprawcę przestępstwa aparatem państwowym. Chodzi o to, by to jak najmocniej odczuł, a społeczne poczucie sprawiedliwości było zaspokojone.
Proponowany pakiet zmian, nad którym proceduje TK – jak to zazwyczaj w tego typu sytuacjach bywa – argumentowany był słuszną walką z pedofilią. Walka ta przyjęła jednak postać rozszerzania katalogu kar za wiele czynów zabronionych, a także dodania kilku nowych przestępstw, jak przyjęcie zlecenia zabójstwa, czy kradzież zuchwałą.
Zmiany w prawie karnym
To, jak wypowie się Trybunał Konstytucyjny w sprawie zmian w prawie karnym, będzie miało istotne znaczenie dla przyszłej legislacji. Sprawa nie staje się mniej ważna dlatego, że przedmiotem postępowania jest sama procedura uchwalenia. Warto wskazać, że Prezydent RP sam zaznaczył, że zgadza się co do treści nowelizacji.
Zmian w prawie karnym – dziedzinie, która ma najbadziej dotkliwy wpływ na prawa i wolności obywatelskie – trzeba dokonywać szczególnie ostrożnie. To jest z zachowaniem wszelkich reguł, wynikających z demokratycznych zasad. Istotna jest także formuła, która nakazuje, by zmian w kodeksach dokonywać mniej dynamicznie, niż w odniesieniu do innych ustaw.
Niestety, mam pewne przeczucie jak orzeknie Trybunał Konstytucyjny. I to źle, że takie przeczucie się w ogóle pojawia.
[AKTUALIZACJA, 14:20] Jak informuje na swoim Twitterze dr Mikołaj Małecki, nowelizacja została uznana przez TK za niezgodną z Konstytucją RP. Wydaje się, że jest to dobre i słuszne rozstrzygnięcie.
TK: nowela kk z 2019r. jest W CAŁOŚCI NIEZGODNA z Konstytucją. PAD musi odmówić jej podpisania.
Nauka, merytoryczna praca, opiniowanie mają sens!
Gratulacje dla zespołu karnistów z Krakowa @kipkPL @KatedraKarneUJ. Działamy dalej!
Populiści od Z.Ziobry – po prostu się schowajcie.— Mikołaj Małecki (@MikolajMalecki) July 14, 2020