Dla wielu podatników to długo wyczekiwana zmiana. Już w tym roku za pośrednictwem usługi Twój e-PIT rozliczyć się będą mogli przedsiębiorcy. Część zeznania przygotuje KAS (na podstawie posiadanych danych), część podatnicy będą musieli samodzielnie uzupełnić.
Zmiany w Twój e-PIT w 2024 r. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z usługi
Już od kilku lat podatnicy mogą korzystać z usługi Twój e-PIT, by rozliczyć podatek. Tej możliwości do tej pory pozbawieni byli jednak przedsiębiorcy, którzy musieli rozliczać się samodzielnie i nie mogli liczyć na zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS. W tym roku to się jednak zmieni – a Twój e-PIT będzie dostępny również dla firm. Jak potwierdziło już Ministerstwo Finansów, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby, które osiągają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej będą mogły złożyć deklarację podatkową za pomocą Twój e-PIT.
https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1745433955191455813?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1745433955191455813%7Ctwgr%5E2492a93b1374c635b2195c76a52aa7672279bad9%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fbiznes.interia.pl%2Fpodatki%2Fnews-usluga-twoj-e-pit-bedzie-dostepna-dla-nowej-grupy-podatnikownId7263031
Twój e-PIT dla firm – jak to będzie wyglądać w praktyce?
Przedsiębiorcy będą mieli do wyboru – w zależności od formy opodatkowania – trzy formularze. Osoby prowadzące działalność i rozliczające się na zasadach ogólnych wybierze PIT-36, dla rozliczeń w oparciu o podatek liniowy właściwy będzie PIT-36-L, natomiast dla ryczałtu – PIT-28. Podobnie jak w przypadku pozostałych podatników, Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzi do zeznań dane, którymi sama dysponuje; mowa tu m.in. o wpłatach na poczet zaliczek podatku i ryczałtu. Wciąż jednak przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić zeznanie o szereg danych – czyli m.in. przychody, pozostałe ulgi i odliczenia, koszty uzyskania przychodów (chyba, że rozlicza się ryczałtem) lub należny ryczałt. Po uzupełnieniu danych w usłudze utworzone zostaną automatycznie załączniki, jakie należy dołączyć do formularza.
Należy jednak podkreślić, że mimo wszystko Twój e-PIT będzie pewnym ułatwieniem dla przedsiębiorców, jednak nadal konieczne będzie uzupełnienie zeznania w sporym stopniu. Dodatkowo można założyć, że skoro przedsiębiorca ma uzupełnić zeznanie m.in. o przychody czy koszty uzyskania przychodów, to deklaracja nie zostanie uznana za złożoną, jeśli podatnik nie będzie dokonywał w niej żadnej ingerencji (a tak jest w przypadku reszty podatników rozliczających się za pomocą Twój e-PIT). Można też przypuszczać, że spore grono przedsiębiorców nie zdecyduje się na skorzystanie z możliwości rozliczenia za pośrednictwem Twój e-PIT, na przykład w obawie, że zeznanie nie będzie zawierać wszystkich niezbędnych informacji. Tym samym udostępnienie usługi dla przedsiębiorców jest na pewno krokiem w dobrą stronę – ale trudno na razie stwierdzić, na ile to rozwiązanie będzie przydatne.