Gwałtowne burze to nie tylko śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Pioruny mogą spowodować także spore straty w mieniu, które znajduje się w domach, mieszkaniach czy innych budynkach mieszkalnych. Pomoże nam wtedy wykupione ubezpieczenie od uderzenia pioruna. Jednak przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na zapisy w umowie ubezpieczenia. Jeżeli tego nie zrobimy, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić nam pieniędzy.
Ubezpieczenie od uderzenia pioruna obejmuje tylko te uszkodzenia, które pozostawiły ślad w mieniu
Wykupując ubezpieczenie od rażenia pioruna, musimy wiedzieć o tym, że najczęściej obejmuje ono wypłatę rekompensaty za bezpośrednio zniszczone urządzenia lub przedmioty. Oznacza to, że często ubezpieczenie nie obejmuje uderzeń pośrednich, w wyniku których, następuje nagły skok napięcia w instalacji elektrycznej. Często jednak możemy zapobiec tego typu sytuacjom, wykupując dodatkową ochronę przed pośrednimi uderzeniami piorunów.
Ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Przed jego zakupem warto sprawdzić jak towarzystwo definiuje uderzenie pioruna
Z badań wynika, że 80 proc. wszystkich zniszczeń mienia jest spowodowana przepięciem. Jednak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe tak samo definiują pośrednie uderzenie pioruna. Niektóre z nich biorą pod uwagę zniszczenie mienia, a także pożary związane z wyładowaniami atmosferycznymi. Bardzo często zdarza się, że ochrona przed uderzeniami pioruna nie obejmuje budynków w trakcie budowy lub remontu. Towarzystwa ubezpieczeniowe często nie wypłacają także pieniędzy za zniszczone liczniki, styczniki oraz inne elementy instalacji elektrycznej. Firma ubezpieczeniowa ma także prawo do niewypłacenia odszkodowania, kiedy udowodnione zostanie podłączenie sprzętów do nieuziemionego źródła prądu.
Montaż piorunochronu może nie wystarczyć. Często warto także dokupić dodatkowe ubezpieczenie
Montaż piorunochronów jest obowiązkowy w budynkach powyżej 15 m lub takich, które zawierają materiały łatwopalne. Piorunochrony muszą być także montowane w miejscach, gdzie zagrożenie wyładowaniami atmosferycznymi przekracza dzienne normy. Jednak nie są to urządzenia, które zapewniają stuprocentową ochronę przed zniszczeniem urządzeń elektronicznych w domu lub mieszkaniu. Część towarzystw wymaga instalacji piorunochronu, jednak zawsze warto także upewnić się, czy możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. W takim wypadku możemy otrzymać odszkodowanie za straty materialne w budynku, na którym została zamontowana instalacja odgromowa.
Sami także możemy zminimalizować ryzyko zniszczenia sprzętów przez uderzenie pioruna. Jednym z rozwiązań technicznych, które są stosowane powszechnie w wielu gospodarstwach domowych, jest listwa antyprzepięciowa. Może ona uchronić np. lodówkę czy kuchenkę przed zniszczeniem na skutek gwałtownego skoku napięcia w instalacji.