Ubezpieczyciel zwleka z wypłatą odszkodowania z OC sprawcy, który uciekł z miejsca kolizji

Moto dołącz do dyskusji 27.02.2015
Ubezpieczyciel zwleka z wypłatą odszkodowania z OC sprawcy, który uciekł z miejsca kolizji

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Kolizje i stłuczki na drogach zdarzają się w Polsce bardzo często. Wielu sprawców po prostu ucieka z miejsca kolizji, sądząc, że nic się nie stało, nie chcąc ponieść konsekwencji, zyskać mandatu, czy obawiając się o utratę prawa jazdy. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy na naprawę samochodu w takiej sytuacji?

Kolizja czy stłuczka na drodze nigdy nie jest przyjemnym zdarzeniem. Nie dość, że samochód, którym się poruszamy, jest uszkodzony, co może skutkować pobytem u mechanika i blacharza, to na dodatek może przysporzyć problemów z odzyskaniem pieniędzy za naprawę, gdyż zdarza się, że sprawca oddala się, nie chcąc ponieść konsekwencji.

Wielu czytelników Bezprawnika lub ktoś z ich najbliższego otoczenia miał nieprzyjemność doświadczyć tego typu problemów na drodze. Ktoś zajeżdża drogę kierowcy lub uderza w jego samochód tyłu, boku lub w innym przypadku i zamiast się zatrzymać, z pośpiechem się oddala.

Ofiara takiej sytuacji może próbować znaleźć winnego na kilka sposobów. Jednym z nich jest spostrzegawczość i dobra pamięć, która pomaga zapamiętać numer rejestracyjny, model i kolor samochodu. Policja może pomóc w odszukaniu danych kierowcy i jego numeru polisy OC.

W innej sytuacji mogą pomóc świadkowie – inni kierowcy lub przechodnie, a nawet monitoring miejski lub zamontowany na pobliskich posesjach, lub firmach.

Przydatne bywają także popularne coraz bardziej w naszym kraju kamerki, które nagrywają ciągle obraz przed samochodem. Dzięki nim można przeglądając materiał odszukać rejestrację samochodu, a także udowodnić swoje racje przed policją i u ubezpieczyciela.

W przypadku, gdy nijak nie jesteśmy w stanie znaleźć winnego, pozostaje naprawa auta z polisy Auto Casco.

Niestety, nawet gdy mamy rejestrację samochodu sprawcy, a świadkowie potwierdzą jego/jej tożsamość, to może nie wystarczyć ubezpieczycielowi sprawcy, do wypłaty odszkodowania, lub wypłaty tegoż w znacznie niższej wartości niż ta, jaką trzeba będzie zapłacić za doprowadzenie własnego pojazdu do stanu sprzed kolizji.

Jeśli masz podobne problemy lub ktoś z Twojego otoczenia je ma, to zgłoś się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com