UE chce wprowadzić VAT na tanie towary z Chin

Gorące tematy Podatki Zagranica Dołącz do dyskusji (38)
UE chce wprowadzić VAT na tanie towary z Chin

Unia Europejska chce wprowadzić VAT na tanie towary z Chin, gdyż za dużo traci na zaniżaniu jego wartości.

4 500 000 000 EUR rocznie może tracić UE przez tanie towary z chin. Chodzi między innymi o zakupy na chińskich portalach aukcyjnych. Dzieje się tak, gdyż prawo celne UE zezwala zakupić poza jej granicami towary, a jeśli ich wartość nie przekracza 22 EUR, to towar ten jest zwolniony z cła i podatku VAT. UE chce zlikwidować tę ulgę.

Eksperci UE przeanalizowali to ułatwienie dla urzędów celnych i doszli do wniosku, że nie spełnia ono wymogów swobodnej konkurencji i neutralności VAT, gdyż mogą z niego korzystać osoby fizyczne, ale firmy już nie. W strategii wdrożenie Jednolitego Rynku Cyfrowego znajdują się zapisy mówiące o tym, że między innymi wspomniana wcześniej ulga na sprowadzane towary niskiej wartości zostanie zniesiona.

Zamknięcie furtki dla nieopodatkowanego sprowadzania towarów niskiej wartości spoza granic UE zostanie wprowadzone najprawdopodobniej w połowie 2016 roku. Wszytko przez oszustwa jakich dopuszczają się zarówno klienci, jak i sprzedawcy po stronie chińskiej, a chodzi o celowe zaniżanie wartości zakupionych produktów.

Wystarczy, by sprzedawca w dokumentach wpisał niższą od rzeczywistej wartość danego zakupu, a w większości przypadków celnicy korzystający z dołączonych do paczki dokumentów nie naliczą odpowiedniego cła ani podatku VAT. Przy ogromnej ilości przesyłek nie sposób sprawdzić, czy znajdujący się wewnątrz towar kosztuje więcej, niż zadeklarowano w papierach. W 2013 roku takich przesyłek było około 115 000 000!

Jednym słowem, jeśli kupujecie gadżety prosto z portali aukcyjnych w Chinach, to lepiej się pospieszcie, bo za kilka miesięcy mogą one nie być już tak atrakcyjne cenowo. Pamiętajcie także o problemach związanych z zakupami poza UE, szczególnie z kraju tak odległego jak Chiny, gdyż mogą być problemy z uzyskaniem pomocy w przypadku, gdy zakupione tam urządzenie się zepsuje.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z zakupami poza UE, uzyskaniem reklamacji z tytułu rękojmi lub gwarancji i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com