Wszystko wskazuje na to, że podatnicy powinni uważniej przyjrzeć się deklaracji w Twój e-PIT przygotowanej przez skarbówkę. W tym roku skarbówka od razu przygotowuje wersję z uwzględnioną ulgą na dzieci. Może się jednak okazać, że została ona zastosowana w deklaracji dwukrotnie. Co gorsze, jeśli podatnicy nie będą na tyle uważni, by błąd zauważyć, może się to dla nich nieprzyjemnie skończyć.
Ulga na dzieci w Twój e-PIT mogła zostać naliczona nieprawidłowo. Lepiej sprawdź, jak jest przygotowana twoja deklaracja
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, są kolejne problemy, jeśli chodzi o deklaracje podatkowe przygotowane przez skarbówkę i dostępne przez Twój e-PIT. Jak się okazuje, problemy sprawia m.in. ulga na dzieci – niekiedy okazuje się, że fiskus przyznaje obojgu rozliczającym się ulgę na to samo dziecko. Przykład? Małżeństwo wychowuje dwójkę dzieci. Mężczyźnie zostaje przyznana ulga na dwoje dzieci, a żonie… na jedno, a zatem w rezultacie – ulga za jedno z dzieci została naliczona dwa razy. Jest to tym samym podwójna preferencja podatkowa. A za to grożą już rozliczającym się podatnikom kary – wystarczy, że nie zwrócą szczególnej uwagi na to, co znajduje się w deklaracji i jak fiskus zastosował ulgę. Potwierdzają to eksperci – tłumaczenie, że to błąd systemowy, może okazać się nieskuteczne.
Niestety podatnicy nie mogą liczyć chociażby na ostrzeżenie ze strony MF. Z jednej strony w obecnej sytuacji jest to zrozumiałe, z drugiej – podatnicy, którzy już teraz rozliczą się z fiskusem przez internet, mogą mieć później spore problemy. Warto też pamiętać o tym, że już część osób mogła zatwierdzić deklarację zawierającą błąd.
Specjaliści są zdania, że rządzący powinni dla takich osób wyznaczyć dodatkowy termin na wprowadzenie poprawek, a wszelkie skutki karne wynikające z zaakceptowania błędnie wypełnionej deklaracji powinny zostać wstrzymane. Jednocześnie apelują, że ci, którzy jeszcze nie dostali zwrotu nadpłaty, mogą szybko skorygować deklarację, jeśli pojawił się w niej błąd. Nie powinni w takiej sytuacji ponieść żadnych konsekwencji.
Na ten moment nie wiadomo jednak, jak ostatecznie Ministerstwo Finansów zareaguje na błąd, który pojawił się w usłudze Twój e-PIT. W odpowiedzi na pytania zadane przez DGP ministerstwo stwierdziło jedynie, że deklaracje są przygotowywane na podstawie informacji od płatników oraz informacji przedstawionych przez podatnika w zeznaniu za poprzedni rok.
Warto przypomnieć, że nie pierwszy błąd w Twój e-PIT – już wcześniej alarmowaliśmy, że w niektórych sytuacjach system podaje błędne kwoty.
Co realnie grozi podatnikom?
Co może grozić tym osobom, których deklaracje zostały uzupełnione błędnie, a ulga na dzieci została przez fiskusa naliczona podwójnie? W grę wchodzą zarówno sankcje karnoskarbowe jak i odsetki za zwłokę w przypadku niepoprawienia błędnego zeznania.
Aktualizacja (komentarz MF):
Od 15 lutego br. udostępniono zeznania podatkowe za 2019 r., przygotowane na podstawie informacji będących w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Po sygnałach ze strony podatników, sytuacja ta została sprawdzona. Okazało się, że błąd, o którym mowa w artykule, dotyczy danych źródłowych, a nie działania usługi.
Zeznanie przygotowane jest m.in. na podstawie informacji od płatników za 2019 r., informacji wykazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni w zakresie OPP, ulgi na dzieci, czy w zakresie strat (dotyczy PIT-38). Zatem, w usłudze Twój e-PIT ulga na dzieci za rok 2019 została wykazana uwzględniając informacje wykazane przez podatnika w PIT za rok poprzedni – dane dzieci, kwoty odliczeń i czy odliczono kwotę ulgi w pełnej przysługującej wysokości czy za część roku.
Jedną z zasad korzystania z ulgi na dzieci jest możliwość jej odliczenia przez osoby do tego uprawnione – odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę przysługującej ulgi podatnicy mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej – do wysokości przysługującej kwoty ulgi (limity 1 i 2 dziecko, 3, 4 i kolejne dziecko). Przy czym, w zeznaniu podatkowym należy wykazać dane wszystkich dzieci dla których przysługuje ulga na dzieci – dla każdego z podatnika odrębnie.
W usłudze Twój e-PIT przygotowany jest bowiem dla każdego podatnika PIT indywidualny, a małżeński, o ile podatnik zmieni sposób opodatkowania na wspólny z małżonkiem poprzez jego poprawne uwierzytelnienie. Stąd informacja o przysługującej dla podatnika uldze na dzieci jest uwzględniana z rozliczenia za rok poprzedni. Natomiast, w wygenerowanym na wniosek podatnika zeznaniu małżeńskim są wykazane zarówno przychody, koszty i ulgi podatnika, jak i poprawnie uwierzytelnionego małżonka, a ulgi są odliczane do wysokości przysługujących limitów.