Unijny Certyfikat Covidowy ułatwi podróże po Europie. W całej UE system UCC będzie działał od 1 lipca. Siedem krajów – Polska, Bułgaria, Dania, Czechy, Grecja, Chorwacja, Niemcy – testują go od wczoraj. UCC to dokument zawierający kod QR i unikatowy identyfikator, za pomocą którego podróżny będzie weryfikowany pod względem ryzyka epidemicznego.
Unijny Certyfikat Covidowy: przewodnik po paszporcie covidowym
„System unijnych certyfikatów został stworzony, przede wszystkim, w celu ułatwienia podróży zagranicznych, ale przyda się też przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument nie będą wliczane do limitu osób ” powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Certyfikaty mogą dostać nie tylko zaszczepieni na Covid-19, ale także osoby z negatywnym wynikiem testu typu PCR albo RAT oraz ozdrowieńcy, którzy przedstawią pozytywny wynik testu PCR, wykonany minimum 11 dni wcześniej. W zależności od powodu wydania, UCC różnią się terminem ważności. Zaszczepieni dostaną dokument, który od 14 dnia po zaszczepieniu ostatnią dawką będzie ważny przez rok. Negatywny wynik testu uprawnia do 48 h UCC. Natomiast certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Wystarczy założyć IKP
Od wczoraj covidowy paszport można pobrać bezpłatnie ze strony Internetowego Konta Pacjenta. Wiele osób ma już takie konto, a na nim dostęp do recept i skierowań. Kto go jeszcze nie ma, może go łatwo założyć. Trzeba zacząć od założenia profilu zaufanego. Można do tego wykorzystać bankowość elektroniczną – wystarczy znaleźć na swoim profilu bankowym formularz zakładania profilu zaufanego, wypełnić go i wysłać. Można też to zrobić na stronie profilu zaufanego (pz.gov.pl), ale ten sposób wymaga w kolejnym kroku odwiedzenia któregoś z punktów potwierdzających np. urzędu skarbowego, ZUS-u czy NFZ. Można też od razu iść np. do NFZ i tam założyć profil zaufany. Ze swojego profilu można zalogować się do IKP.
UCC przygotowano w formie PDF. Każdy, kto ma IKP, może go sobie wydrukować przez stronę pacjent.gov.pl. Zaszczepieni mogą poprosić o to w punkcie szczepień, a ozdrowieńcy i osoby z negatywnym testem u swojego lekarza rodzinnego. Certyfikat w PDF-ie nadaje się też do prezentacji na urządzeniach mobilnych. Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjch mojeIKP oraz mObywatel.
Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że kraje UE mogą uznawać certyfikaty na różnych warunkach. Jedne mogą uznawać już te wydane po pierwszej dawce (w Polsce też taki można otrzymać), mogą być różne okresy ważności testów, różne wymogi co do obowiązku testowania dzieci. Jak się w tym nie pogubić i nie narazić na kłopoty w podróży? Aktualnie obowiązujące reguły w poszczególnych państwach można sprawdzić na tej stronie.