Skarbówka ma lepiej traktować przedsiębiorców i przestać nadużywać uprawnień, bo zależy jej na…. dobrym PR

Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (60)
Skarbówka ma lepiej traktować przedsiębiorców i przestać nadużywać uprawnień, bo zależy jej na…. dobrym PR

Ustawodawca od czasu do czasu, w przypływie wspaniałomyślności, uchwali przepisy, które w zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom życie. Problem polega jednak na tym, że prawo prawem, a rzeczywistość – rzeczywistością. Urzędnicy skarbówki ignorują jednak prawa przedsiębiorców, a w niektórych sytuacjach – wręcz nadużywają uprawnień. 

Urzędnicy ignorują prawa przedsiębiorców i nie rozstrzygają wątpliwości prawnych na ich korzyść

Konstytucja dla biznesu miała poprawić sytuację przedsiębiorców – zwłaszcza w zakresie podatków. Wprawdzie od początku można było podejrzewać, że nowe przepisy nie przyniosą zbyt wielu korzyści, jednak problem, jak się okazuje, leży też gdzie indziej. Urzędnicy bowiem ignorują prawa przedsiębiorców i nie rozstrzygają wątpliwości prawnych na ich korzyść – mimo, że mogliby to zrobić.

Jedna z zasad Konstytucji dla biznesu, która akurat wydawała się całkiem korzystna dla przedsiębiorców, została już nawet wpisana do Ordynacji podatkowej. Chodzi o rozstrzyganie wątpliwości prawnych na rzecz podatnika. Zasada ta weszła już w życie stosunkowo dawno, jednak urzędnicy i sądy zastosowali ją tylko 84 razy.

Jeszcze gorzej jest w przypadku zasady domniemania uczciwości, zapisanej w ustawie Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z nią organ kieruje się zaufaniem do przedsiębiorcy i wychodzi z założenia, że postępuje on zgodnie z prawem. Przedsiębiorcy powoływali się na tę zasadę 37 razy. Nic z tego – urzędnicy wytrwale to ignorowali.

Urzędnicy prawdopodobnie nie wiedzą, że powinni stosować się nie tylko do ustaw podatkowych

Z czego to właściwie wynika? Oczywiście można przypuszczać, że po części – z konsekwentnych i świadomych działań urzędników. Prawdopodobnie jednak przynajmniej część sytuacji to skutek czegoś zupełnie innego. Jest całkiem duża szansa na to, że urzędnicy skarbówki… po prostu nie wiedzą, że powinni się stosować nie tylko do ustaw podatkowych. Przy podejmowaniu decyzji mają obowiązek uwzględniania m.in. ustawy Prawo przedsiębiorców, mimo że nie stanowi ona części przepisów podatkowych.

Jakby tego było mało, urzędnicy celowo wydłużają bieg przedawnienia podatków

Niestety, nie da się ukryć, że w niektórych sytuacjach powodem problemów przedsiębiorców są celowe działania urzędników. Przykład? Wszczynanie postępowań karnych skarbowych w ostatnim kwartale przed upływem terminu przedawnienia. To z kolei wydłuża bieg przedawnienia podatków. Idealny układ dla skarbówki, dla przedsiębiorców – wręcz przeciwnie.

Trzeba też pamiętać, że takie działanie ze strony urzędników to nic innego jak instrumentalne stosowanie prawa i tym samym – przekroczenie uprawnień urzędnika.

Problem polega ponadto na tym, że nic nie dają skargi na takie postępowanie urzędów. I nie chodzi jedynie o skargi przedsiębiorców, ale i np. Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Czy urzędnicy KAS zmienią postępowanie? Podobno tak – ze względów marketingowych

Skarbówce ma podobno zależeć na zmianie wizerunku. Przedsiębiorcy mają ją postrzegać jako „partnera”. W związku z tym kierownictwo KAS zapowiada, że traktowanie firm ma się zmienić. Wygląda to jednak tak, jakby KAS chciało działać w pełni zgodnie z prawem ze względów… marketingowych, a nie dlatego, że tak po prostu powinno być. A to dla przedsiębiorców nienajlepsza wiadomość.