Posłowie klubu Kukiz’15 skierowali do Sejmu projekt ustawy znoszącej przepisy regulujące udział służb innych państw we wspólnych operacjach na terenie Polski.
W ustawie z 7 lutego 2014 roku zapisano, że w wyjątkowych przypadkach takich jak: klęski żywiołowe, zapobieganie przestępczości międzynarodowej czy zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, służby i pracownicy z innych państw Unii Europejskiej i Strefy Schengen mogą brać udział we wspólnych operacjach z polskimi policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Ustawa 1066 jak Układ Warszawski
Ustawa była szeroko krytykowana przez ówczesną opozycję, która wskazywała, że owa współpraca może dotyczyć, na przykład tłumienia protestów antyrządowych w Polsce. Lider Prawa i Sprawiedliwości, nadał jej nawet przydomek „bratnia pomoc”, nawiązując do agresji ZSRR i innych państw Układu Warszawskiego na Czechy w 1968 roku.
Rząd Platformy Obywatelskiej wskazywał, że tego typu zarzuty są całkowicie odrealnione i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Według partii Ewy Kopacz, jeżeli unijne siły miałyby faktycznie być wykorzystywane do tłumienia objawów obywatelskiego niezadowolenia to bylibyśmy już dawno świadkami jej użycia wobec pogrążonej w kryzysie Grecji, gdzie regularnie dochodziło do bitew między rozemocjonowanym tłumem, a jednostkami policji.
Szerzej na temat niejakiej „Ustawy 1066” pisaliśmy na łamach Bezprawnika niedawno, przy okazji żartobliwej akcji polskich internautów, którzy chcieli wdrożyć ustawową procedurę (troszkę wypaczając jej ideę) i interweniować na terenie Niemiec w związku z sylwestrowymi wydarzeniami w Kolonii, gdzie muzułmanie starali się gwałcić tamtejsze kobiety.
Ustawa 1066 musi odejść?
W uzasadnieniu projektu posłowie Kukiz’15 zauważają, że zagraniczne służby mogą ma mocy obecnej ustawy zostać dopuszczone do działań polegających na inwigilowaniu, podsłuchiwaniu i prowadzeniu operacji wobec polskich obywateli. Partia rządząca na razie nie potwierdziła, czy poprze ten projekt. Zważywszy na fakt, że sejmowa większość wycofuje się z kolejnych zapowiedzi ustaw skierowanych przeciwko unijnym regulacjom, można się spodziewać, że inicjatywa klubu Kukiz’15 zostanie odrzucona.
Fot. tytułowa: Adrian Grycuk/Wikimedia, CC BY-SA 3.0