Bitcoinem, ale kartą. VISA wprowadza obsługę kryptowalut. Jak to ma w ogóle działać?

Finanse Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (113)
Bitcoinem, ale kartą. VISA wprowadza obsługę kryptowalut. Jak to ma w ogóle działać?

Visa wprowadza obsługę kryptowalut i integruje tę technologię ze swoim systemem płatności. Docelowo klienci na całym świecie będą mieli łatwiejszy dostęp do płatności poprzez terminale za pośrednictwem kryptowalut w punktach usługowych, czy sklepach.

Visa wprowadza obsługę kryptowalut

Jak opisuje branżowy serwis „Bithub.pl”, Visa wprowadza obsługę kryptowalut. Celem takiego udogodnienia jest ułatwienie klientom dokonywania płatności. Operator dostrzega potencjał w kryptowalutach i zauważa, że klienci domagają się tego rodzaju udogodnienia.

W ramach specjalnej współpracy z Visą funkcjonuje ok. 25 usługodawców, oferujących portfele walutowe. Użytkownicy posiadający środki w rzeczonych portfelach, będą mogli nimi płacić z użyciem kart Visa. Płatności będą dostępne rzecz jasna w tych punktach, które płatność Bitcoinem oferują.

Fakt, ze Visa wprowadza obsługę kryptowalut, niewątpliwie czyni z koncernu pioniera w tym sektorze. Klienci nie mają alternatywy, więc Visa stanie się siecią pierwszego wyboru dla portfeli walut cyfrowych.

Przyszłość kryptowalut

Kryptowaluty już od zarania dziejów (czyli od Bitcoina) traktowane są nieco po macoszemu. Okazało się jednak, że niektóre z nich są dosyć bezpiecznym środkiem lokowania kapitału, a same zawirowania – choćby wokół wspomnianego Bitcoina – podczas pandemii nie były tak straszne, jak się sceptykom wydawało.

Visa sama w odpowiednim komunikacie nazywa waluty cyfrowe „stabilnymi”. Zauważa też, że jest to innowacja, która łączy najlepsze cechy klasycznych walut, jak i nowych technologii i internetu jako takiego.

Portfele cyfrowe oprócz samych płatności będą mogły wykorzystywać już istniejące technologie, jak Visa Direct służące do przeliczania walut, czy też FastTrack Visa. To drugie jest programem wsparcia branży fintech, wspierającym integrację z globalną siecią Visa.

Dalszy rozwój

Visa nie spoczywa na laurach i zapowiada dalszy rozwój technologii. W przeszłości koncern wspierał rynek kryptowalut, na przykład inwestując w przedsiębiorstwo Anchorage. Jest to przedsiębiorstwo, które buduje infrastrukturę bezpieczeństwa dla rynku walut cyfrowych.

Aktualnie Visa, za pośrednictwem zależnych przedsiębiorstw, wspiera rozwój technologii, m.in. w zakresie transakcji walutowych offline.

Co ciekawe, Visa wprost wskazuje, że jest świadoma tego, że kryptowaluty wśród liderów politycznych i instytucji wielu państw są źródłem jedynie wątpliwości, więc zapowiada współpracę. Operator słusznie zaznacza, że najlepszym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy jest ciężka praca u podstaw. A także rozwój technologii tak, aby co do jej bezpieczeństwa nie było żadnych wątpliwości.

Taka polityka wyraża się m.in. we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, czy też we współpracy z bankami centralnymi, które wspierają koncepcję CBDC (Central Bank Digital Currency).

Kryptowaluty są nie tylko teraźniejszością, ale i przyszłością. Relatywne bezpieczeństwo, w połączeniu z prywatnością, to pożądany przez obywateli trend. Jest on nieco przeciwstawny do generalnego odchodzenia od gotówki na rzecz transakcji cyfrowych, które w każdej chwili mogą być przez niektóre organy monitorowane.