Jaka wielka jest Warszawa! Ile domów, ile ludzi! Słowa Juliana Tuwima bardzo trafnie opisują dzisiejszą stolicę. Choć co do liczby budynków mieszkalnych moglibyśmy mieć pewne wątpliwości, a już z pewnością nie zgodzą się z nimi protoplaści hasła – mieszkanie prawem, nie towarem. Poeta okazał się prorokiem dla stolicy Polski. Dzisiaj Warszawa należy do najwyższych miast starego kontynentu. Już 27 warszawskich budynków ma ponad 100 m wysokości.
Warszawa w gronie najwyższych europejskich miast? Warszawski skyline należy aktualizować przynajmniej raz do roku. W ostatnich 5 latach zmienił się bowiem diametralnie. We wrześniu minionego roku oddany do użytku został najwyższy obecnie warszawski wieżowiec Varso Tower. Obecnie to także najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej oraz szósty co do wielkości w całej Europie. Warto nadmienić, że pozostałe pięć wyższych budynków znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zatem jeśli uwzględnimy wyłącznie europejski krąg cywilizacyjny, to Warszawa ponownie jest na prowadzeniu.
Warszawa w gronie najwyższych europejskich miast
Poza Varso, już 26 innych stołecznych budynków osiągnęło wysokość 100 m. To czyni z Warszawy jedno z najwyższych europejskich miast. Wciąż rosnące ceny nieruchomości sprawiły, że w stolicy w przypadku powierzchni biurowych buduje się głównie w górę. Planowanych jest już pięć kolejnych wieżowców, które dołączą do zestawienia najwyższych. Mający powstać w okolicach pl. Zawiszy Zawisza Tower osiągnie wysokość 130 m. Identyczną wysokość będzie miał także Chopin Tower oraz Upper One.
Na tle innych europejskich miast stolica Polski najbardziej zaczyna przypominać nowojorski Manhattan. Chociaż zdecydowanie bardziej chaotyczny oraz mniej regularny. W ogólnym rozrachunku wyższe od Warszawy są dalej Londyn, Paryż, czy np. Frankfurt. Warto jednak dodać, że w przypadku tych konkretnych miast wieżowce skupione są w ramach obszaru jednej dzielnicy. Jak w przypadku Paryża nie jest to dzielnica będąca jednocześnie historycznym centrum miasta. Brak zagospodarowanego centrum miasta był wielkim problemem Warszawy. Można było odnieść wrażenie, że w rzeczywistości Warszawa nie ma swoistego centrum takiego jakie spotkać możemy w Londynie, czy choćby Wiedniu. Jednak w ostatnich latach stołeczny krajobraz diametralnie się zmienił oraz wciąż zmienia się na lepsze, czego dowodem jest stopniowe przekształcanie obszarów śródmiejskich w dzielnice bardziej przyjazne mieszkańcom.