WiFi w Pendolino okazało się hitem. Szkoda, że technologię zaczęto wdrażać dopiero pod koniec 2018 roku

Dobre wiadomości Technologie Dołącz do dyskusji (91)
WiFi w Pendolino okazało się hitem. Szkoda, że technologię zaczęto wdrażać dopiero pod koniec 2018 roku

WiFi w Pendolino w końcu wyszło ze sfery marzeń i stało się realnym udogodnieniem. PKP chwali się, że usługa została wprowadzona i okazała się niebywałym hitem. Chciałbym tylko przypomnieć, że mamy rok 2019.

WiFi w Pendolino

PKP Intercity oficjalnie poinformowało, że pasażerowie pociągów Pendolino mogą już korzystać z sieci Wi-Fi, która jest ogólnodostępna i bezpłatna. Przewoźnik dodaje, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy użytkownicy pobierali aż 72 GB danych dziennie. Ciekawostką jest fakt, że przeciętny pasażer, podczas podróży, korzysta z sieci średnio przez godzinę.

PKP Intercity chwali się, że w styczniu i w lutym bieżącego roku z bezprzewodowego internetu skorzystało aż 17 500 pasażerów. Rekordzista pobrał podczas podróży aż 7 GB danych, a łączna ilość ściąganych dziennie danych sięga 72 GB.

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, dodatkowo wyjaśnia, że

Pierwsze miesiące funkcjonowania urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino pokazują, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Pasażerowie chętnie korzystają z tego udogodnienia, o czym świadczą chociażby długość trwania sesji i ilość pobieranych danych. Sukcesywnie na tory wyjeżdżają kolejne składy Pendolino wyposażone w bezprzewodowy internet. Już w czerwcu połowa składów obsługujących połączenia kategorii EIP będzie posiadać darmowe Wi-Fi

Lepiej późno, niż wcale

O WiFi w Pendolino mówiło się już chwilę po wprowadzeniu składów na polskie tory, czyli w 2014 roku. Twierdzono, że wprowadzenie tej, jakże egzotycznej w XXI wieku technologii, jest niemożliwe, głównie z powodu warunków gwarancji. Zamontowanie anten wymagałoby naruszenia struktury poszycia pociągu.

Technologię WiFi w Pendolino udało się wdrożyć dopiero pod koniec grudnia zeszłego roku i to tylko w jednym składzie. Na szczęście dzisiaj z tej możliwości można już korzystać w czterech pociągach Pendolino. Planowane jest oczywiście wprowadzenie WiFi do wszystkich składów Pendolino. Pociągi, w których jest możliwość korzystania z WiFi, oklejone są stosownymi piktogramami, a ponadto obsługa konduktorska informuje pasażerów o możliwości podłączenia się do internetu.

Bardzo dobrze, że pasażerowie w końcu doczekali się bezprzewodowego internetu w Pendolino — ale nastąpiło to stanowczo za późno. Konstrukcja składów znacznie utrudniała korzystanie z mobilnego internetu za pośrednictwem sieci komórkowej. Nie można również zapomnieć, że Pendolino należy do grupy pociągów „Express Intercity Premium”, więc co do zasady powinno od początku oferować najwyższy standard podróży.