Do psychologa można pójść na NFZ. Terminy bywają krótkie

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Do psychologa można pójść na NFZ. Terminy bywają krótkie

Z usługami, z których można skorzystać w ramach NFZ-etu, zwykle kojarzymy przede wszystkim wizyty lekarskie. A poza nimi wszystko to, co wiąże się z szeroko pojmowanym leczeniem, jak np. badania czy pobyty w szpitalach. Jednak w ramach NFZ-etu można też skorzystać z innych usług. Jedną z nich jest wizyta u psychologa. Ponieważ niewielu Polaków o tym wie, terminy bywają krótkie. To zatem np. dwa miesiące, a nie kilka lat.

Wielu Polaków cierpi na problemy psychiczne

Poważnym problemem w dzisiejszych czasach są problemy psychiczne, na które cierpi wielu ludzi. Niekiedy określa się je mianem swoistej epidemii. Określenie „problemy psychiczne” zostało tu użyte nieprzypadkowo.

Nie wszystkie z nich są bowiem chorobami. Wiele to np. zaburzenia psychiczne. Z nimi zwykle łatwiej się uporać. Ich przebieg może być zresztą różny: łagodny, umiarkowany, ale też silny. Wśród popularnych zaburzeń należy wymienić np. depresję, nerwicę, uzależnienia czy ADHD.

Psycholog wspiera pracę psychiatry

W wielu wymienionych przypadkach pierwszą osobą, u której pomocy szukają pacjenci, jest lekarz psychiatra. Warto w tym miejscu dodać, że do medyka tej specjalności nie trzeba mieć skierowania.

Rola psychiatry polega najczęściej na zdiagnozowaniu problemu pacjenta i na ewentualnym leczeniu farmakologicznym. Jego pracę niejednokrotnie musi uzupełniać psycholog. I właśnie do niego można umówić się, korzystając z ubezpieczenia w NFZ-ecie.

Do psychologa można umówić się w ramach ubezpieczenia w NFZ-ecie

Gros pacjentów chodzi do psychologów prywatnie, gdyż nie jest świadoma, że można się do nich udać w ramach usług opłacanych przez NFZ. A pracują oni zarówno w dużych przychodniach mających podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i w posiadających takie umowy niewielkich gabinetach prywatnych.

Co ważne, wizyty u psychologów zwykle nie wyglądają w taki sposób, jak spotkania z lekarzami. Na ogół mogą oni poświęcić swoim pacjentom znacznie więcej czasu. Może to być np. niespełna godzina dla jednej osoby. W indywidualnych przypadkach czas ten bywa dłuższy. Dotyczy to np. dzieci i młodzieży.

Do psychologa potrzebne jest skierowanie. Warto zwrócić także uwagę na to, że wizytę w ramach NFZ-etu możemy odbyć z psychologiem lub z psychoterapeutą.

Konsultacja z tym pierwszym zorientowana jest m.in. na diagnozę, wydanie ewentualnej opinii czy udzielenie doraźnej pomocy. Z kolei psychoterapeuta prowadzi specjalistyczną terapię w wybranym nurcie.

Psycholog może nam pomóc, gdy musimy udokumentować własną sytuację

Warto w tym miejscu podkreślić, że psycholog może nie tylko pomóc nam w uporaniu się z osobistymi problemami, ale również w udokumentowaniu własnego stanu psychicznego. Służy temu np. wyrażenie przez niego opinii w danym zakresie na piśmie.

Nie ma on takiego obowiązku, lecz w praktyce często to robi. Opinia taka może być wykorzystana np. sprawach rozwodowych, w ocenie zdolności rodzica do opieki nad dzieckiem, ale także np. w postępowaniach gospodarczych.

W pewnych przypadkach zdarza się bowiem tak, że uchybienia przedsiębiorcy w prowadzeniu przez niego działalności mogą być rezultatem problemów psychicznych.