Dla młodych work-life balance nie ma znaczenia. Wolą dobrze zarabiać zamiast odpoczywać

Praca Dołącz do dyskusji
Dla młodych work-life balance nie ma znaczenia. Wolą dobrze zarabiać zamiast odpoczywać

Młodzież, zarówno w grupie wiekowej 12–15 lat, jak i 16–18 lat, za priorytet przy wyborze ścieżki zawodowej uważa wysokie zarobki – wynika z badania przeprowadzonego dla Santander Bank Polska. Młodzi ludzie bardzo cenią również możliwość wykonywania zawodowo tego, co lubią.

Work-life balance w życiu młodych

Analiza celów przyszłej pracy przez młodzież wskazuje na spójność w ocenach obu grup wiekowych. Jednak istotną różnicą jest podejście do równowagi między pracą a życiem osobistym, znanej jako „work-life balance”. Dla najmłodszych respondentów ten czynnik ma niewielkie znaczenie (6 proc.), natomiast dla starszych nastolatków jest to dopiero czwarty (26 proc.) aspekt na ich liście zawodowych priorytetów. Obie grupy w niewielkim stopniu (po 5 proc.) utożsamiają sukces zawodowy z rozpoznawalnością, jednak bardzo podobnie zarówno jedni, i jak drudzy wiążą go z dobrymi relacjami ze współpracownikami (21 proc. w młodszej i 20 proc. w starszej grupie).

Z raportu „Perfect Match Research” wynika, że 32,4 proc. pracowników zauważyło poprawę work-life balance w ostatnim roku. Jednak 26,5 proc. nie zgadza się z ich zdaniem. Blisko 44 proc. woli pracować z domu. Niestety praca zdalna często nie ułatwia zachowania równowagi między życiem osobistym a zawodowym, ponieważ ponad połowa pracowników pracujących zdalnie pracuje więcej niż przewiduje standardowy model pracy.

Obie grupy wiekowe uważają ciężką pracę oraz rozwój osobisty za główne czynniki decydujące o sukcesie zawodowym, jednak bardziej dostrzegają to starsi. Wśród nastolatków w wieku 16–18 lat wysoko cenione są także umiejętności radzenia sobie ze stresem i wyznaczania sobie jasnych celów. Oprócz aspektów merytorycznych młodzi ludzie do czynników determinujących powodzenie w karierze zaliczają również m.in. szczęście, znajomości i wygląd. W dużo mniejszym stopniu pochodzenie.

Sztuczna inteligencja na rynku pracy a obawy rodziców i młodzieży  

Badanie uwzględniające odpowiedzi 1500 osób, oprócz tematyki work-life balance, poruszyło także obawy związane z wpływem AI na zatrudnienie w przyszłości. Sztuczna inteligencja (AI) ma bowiem coraz większy wpływ na rynek pracy.

Większość rodziców (56 proc.) i nastolatków w wieku 16–18 lat (55 proc.) obawia się, że AI pozbawi część osób etatów i utrudni znalezienie pracy. Wśród osób 12–15 lat obawia się tego 37 proc. badanych. Tylko 10 proc. przepytanych rodziców sądzi, że AI ułatwi znalezienie pracy w przyszłości, podczas gdy co piąty nastolatek ma taką nadzieję. Mniej niż jedna dziesiąta badanych ogółem uważa, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.