Wsparcie kredytobiorców to w ostatnich latach poważny temat. Banki pokazały, co potrafią i w jaki sposób mogą wprowadzić w błąd konsumentów i doprowadzić ich praktycznie do ruiny finansowej. W związku z tym rządzący stwierdzili, że ochrona kredytobiorców jest niezwykle ważna i trzeba ją rozwinąć. Zaowocowało to m.in. rozszerzeniem kompetencji Rzecznika Finansowego.
Nowe przepisy i dodatkowe wsparcie kredytobiorców
W lutym 2025 roku weszły w życie nowe przepisy, które zmieniły m.in. ustawę o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Te regulacje są ważne dla kredytobiorców, ponieważ dzięki nim mogą oni uzyskać dodatkowe wsparcie. Nowelizacja przepisów zakłada bowiem rozszerzenie kompetencji Rzecznika Finansowego, który może teraz podejmować interwencje na rzecz kredytobiorców w przypadku ich sporów z nowymi podmiotami rynku finansowego.
Mówiąc bardziej ludzkim językiem, zmiana ustawy o nabywcach kredytów sprawiła, że Rzecznik Finansowy może skuteczniej pomagać dłużnikom, których wierzytelność została przejęta przez firmę inną niż bank. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy kredytobiorca nie spłaca rat, w związku z czym jego dług zostaje sprzedany wyspecjalizowanej firmie, zajmującej się ściąganiem należności.
Co zmieni się dla kredytobiorców?
Wsparcie kredytobiorców w tym zakresie ma być naprawdę szerokie. Jak bowiem wyjaśnia Rzecznik Finansowy, nabywca kredytu będzie musiał wyznaczyć np. podmiot obsługujący kredyty w celu zapewnienia obsługi kredytodawcy. Jak wyjaśnia RF:
Podmiot obsługujący kredyty będzie mógł powierzyć wykonywanie niektórych czynności w zakresie obsługi kredytów dostawcy usług obsługi kredytów. Ustawa określa relacje między wymienionymi podmiotami rynku finansowego oraz reguły, wedle których sprawowany jest nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Samo prowadzenie działalności w zakresie obsługi kredytów wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Uchwalone przepisy określają również podstawowe zasady, jakimi powinny kierować się podmioty obsługujące w tym zakresie. Wsparcie kredytobiorców w tym przypadku polega również na wskazaniu, jakimi wartościami powinny się cechować firmy przejmujące kredyty. Te podmioty, chcąc działać zgodnie z literą prawa, będą musiały cechować się naprawdę wysokimi standardami. Ustawa zobowiązuje bowiem do działania w dobrej wierze, do uczciwości i profesjonalnego podejścia, przekazywania jasnych informacji, nieprzekazywania wprowadzających w błąd informacji, czy ochrony danych kredytobiorców.
Co ciekawe, zgodnie z nowymi standardami kładzie się również nacisk na formę kontaktu z dłużnikiem. Wśród zasad relacji podmiotów przejmujących długi z dłużnikami znajduje się również zakaz stosowania bezprawnego nacisku, a także nakaz kontaktowania się z kredytobiorcami w taki sposób, aby nie można było uznać tego za nękanie.
Wsparcie kredytobiorców udzielane przez Rzecznika Finansowego
A jaka w tym wszystkim rola Rzecznika Finansowego? Otóż zyskuje on dodatkowe kompetencje w zakresie wsparcia kredytobiorców. Jak informuje RF na swojej stronie internetowej:
Ponadto ustawa nakłada obowiązki informacyjne służące zapewnieniu, by kredytobiorca wiedział, wobec kogo ma spłacać swoje zobowiązania, a także, w jaki sposób może zgłaszać ewentualne skargi, reklamacje i odwołania w przypadku zastrzeżeń co do procesu obsługi kredytu. W przypadkach, w których zastrzeżenia formułowane w reklamacjach przez kredytobiorców wobec podmiotów obsługujących kredyty, dostawców usług obsługi kredytów, nabywców kredytów i ich przedstawicieli nie zostaną uwzględnione przez te podmioty, kredytobiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o podjęcie interwencji przez Rzecznika Finansowego. Ewentualna interwencja Rzecznika będzie odbywać się na takich samych zasadach jak w przypadku interwencji względem innych podmiotów rynku finansowego.
Dłużnicy, którzy chcą prosić Rzecznika Finansowego o wsparcie, mogą złożyć odpowiedni wniosek (formularze dostępne są na stronie internetowej RF w zakładce „dla klientów” w opcji „wzory wniosków”). RF poza opisanymi wyżej sytuacjami może zająć się również sprawami ubezpieczeniowymi, emerytalnymi, bankowo-kapitałowymi, może przeprowadzić postępowanie polubowne, a także przystąpić do toczącego się postępowania sądowego, a także wytoczyć powództwo, czy złożyć skargę nadzwyczajną.