ZUS zapobiega wyłudzeniom dziesiątek tysięcy zł na lewe zwolnienia lekarskie. W Opolu aż 10% zwolnień jest kwestionowanych

Podatki Praca dołącz do dyskusji (22) 01.08.2018
ZUS zapobiega wyłudzeniom dziesiątek tysięcy zł na lewe zwolnienia lekarskie. W Opolu aż 10% zwolnień jest kwestionowanych

Tomasz Laba

Kontrolerzy ZUS nieustannie tropią oszustów, którzy wyłudzają nienależne świadczenia, czy też przebywają na wątpliwym zwolnieniu lekarskim. Kwoty, które udaje im się odzyskać w każdym półroczu, nieustannie budzą zdziwienie. Nie inaczej jest w tym roku. Na samej Opolszczyźnie ZUS odzyska w ten sposób 160 tysięcy złotych.

Mimo tego, że nie ma chyba nikogo, kto nie narzeka na wysokość swojej przyszłej emerytury, nie bardzo krytykujemy wszelkie próby wyłudzania zasiłków. Najwidoczniej większość z nas uważa, że należą się nam jak psu buda za sam fakt wykonywania pracy. ZUS jednak uważa inaczej i bardzo pilnuje tego, czy zasiłków nie pobierają osoby do tego nieuprawnione. Wykorzystują do tego nie tylko tradycyjne wizyty w miejscu zamieszkania chorego, ale również media społecznościowe. Te ostatnie to źródło bardzo wielu „wpadek” ubezpieczonych. Nie budzi już sensacji przypadek ciężko chorej osoby, która będąc na zwolnieniu lekarskim, na swojego Facebooka wrzuca zdjęcia z wakacji.

Wstrzymanie wypłaty zasiłku ZUS 2018

Fakt podaje, że w samym tylko województwie opolskim w pierwszym półroczu tego roku ZUS skontrolował 1371 mieszkańców. Zakwestionowano aż 173 zwolnienia lekarskie. To ponad 10% wszystkich zwolnień. Łączne zaoszczędzono ponad 160 tysięcy złotych. Łącznie w całym 2017 roku tylko na opolszczyźnie cofnięto decyzję o przyznaniu łącznie aż 463 tysięcy złotych zasiłku. Widać, że w tym półroczu tendencja jest raczej malejąca, chociaż do końca roku wszystko może się zmienić. To w końcu na drugie półrocze przypada okres wakacyjny. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że znaczna część nieuczciwych zwolnień lekarskich w tym okresie będzie spowodowana chęcią wyjechania na wymarzony urlop. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest też możliwość zagrania na nosie szefowi. To jednak zwycięstwo jedynie na krótką metę.

Warto pamiętać, że już sam post na internetowym portalu może być wystarczającą podstawą do tego, aby wstrzymać wypłatę zasiłku z ZUS. Również kontrolerzy ZUS mają prawo do kontrolowania dowolnego zwolnienia. Między bajki można włożyć plotki mówiące o tym, że kontroli mogą podlegać wyłącznie te zwolnienia, co do których lekarz załączył jakiekolwiek zalecenie. Tu zasada jest prosta – zwolnienie lekarskie jest od tego, aby odpoczywać i wracać do zdrowia. Ciężko odpoczywaniem nazwać dorabianie u innego pracodawcy, remontowanie mieszkania czy wyjazd na wakacje.