To będą święta zaciskania pasa. Większość Polaków tnie wydatki

Codzienne Rodzina Zakupy Dołącz do dyskusji (166)
To będą święta zaciskania pasa. Większość Polaków tnie wydatki

Jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że wydatki na święta będą w tym roku wyjątkowo duże. Średni budżet na Wielkanoc miał jeszcze w lutym wynieść 640 zł. Teraz wiadomo, że zamiast wielkich wydatków będą wielkie oszczędności.

Na pewno tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż wszystkie z ostatnich przynajmniej kilkunastu lat. Władza i eksperci przekonują, że w związku z epidemią koronawirusa warto zostać w domu. A przecież świąteczne odwiedzanie rodzin to jedna z najważniejszych polskich tradycji…

Zmieni się jednak nie tylko forma spędzania świąt. Znacznie mniejsze będą też wydatki na święta.

Wydatki na święta. Najbardziej oszczędzają seniorzy

W lutowych badaniach Providenta Polacy deklarowali, że chcą wydać na tegoroczną Wielkanoc średnio o 74 zł więcej niż przed rokiem. Jednak w marcu przecież sytuacja zmieniła się dramatycznie. A zatem Provident znowu zrobił badanie.

Okazało się, że raptem tylko 30 proc. respondentów zamierza się trzymać początkowo zakładanego budżetu.

To oczywiście logiczne – wielkich wyjazdów w tym roku raczej nie będzie, a wszyscy w jakiś sposób starają się przygotować na nadchodzący kryzys.

Jednak w badaniu firmy pojawił się jeden dość ciekawy wątek. Otóż okazuje się, że najbardziej na Wielkanocy chcą oszczędzić seniorzy. Poważne cięcia w wielkanocnych wydatkach deklaruje niemal 60 proc. z nich.

To może zaskakiwać, bo np. większość emerytów jeszcze kryzysu tak bardzo nie odczuła. Emerytury nie są obniżane – i raczej trudno sobie wyobrazić, by to się miało stać w najbliższym czasie. Ba, niedawno wypłacono im „trzynastki”.

O co więc chodzi? Być może po prostu seniorzy są zapobiegliwi i czują, kiedy trzeba zaciskać pasa. W końcu ludzie po 60. niejeden kryzys już widzieli… Jednak może też chodzić o coś innego. Bo jeśli pracę tracą ich dzieci i wnuki, to pewnie seniorzy przede wszystkim myślą o tym, jak im pomóc w tych trudnych czasach. A skali zwolnień wśród millenialsów jeszcze nie znamy, ale wiemy, że jest spora – w końcu stoją całe sektory gospodarki – przemysł kreatywny, turystyka, gastronomia…

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji seniorzy nie chcą wydawać już wielkich pieniędzy na świąteczne wydatki.