Santander: wykup samochodu z leasingu nadal może się opłacać. Trzeba tylko pamiętać o jednej kwestii

Finanse Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Santander: wykup samochodu z leasingu nadal może się opłacać. Trzeba tylko pamiętać o jednej kwestii

Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu w zasadzie nie miały prawa spodobać się przedsiębiorcom – i mowa tu nie tylko o składce zdrowotnej na nowych zasadach, ale m.in. również amortyzacji budynków czy wykupie auta z leasingu. Ekspertka Santander Consumer Multirent uspokaja jednak, że wykup samochodu z leasingu nadal się opłaca.

Mimo zmian wykup samochodu z leasingu nadal się opłaca

Na leasing od dawna decyduje się spora część przedsiębiorców korzystających z samochodu. To wygodny sposób na sfinansowanie auta, wykupienie go na preferencyjnych warunkach, a dodatkowo – zaliczenia części wydatków w koszty. Niestety, zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu sprawiły, że część przedsiębiorców zaczęło się mocno zastanawiać, czy wykup samochodu z leasingu (i sam leasing) jest nadal opłacalny.

Główna księgowa z Santander Consumer Multirent, Marta Raczyńska, zwraca jednak uwagę, że obawy przedsiębiorców co do samego wykupu nie zawsze są uzasadnione. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z nowym prawem, ewentualne dodatkowe obciążenia podatkowe będą wynikać z dalszej odsprzedaży wykupionego auta w określonym czasie. Jeszcze do niedawna przedsiębiorca, który zdecydował się na wykup samochodu z leasingu na cele prywatne, mógł po pół roku od wykupu sprzedać samochód nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów. Od stycznia 2022 r. obowiązują jednak nowe przepisy, w myśl których sprzedaż auta z leasingu wykupionego na cele prywatne będzie traktowana jako przychód z działalności – co z kolei będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Dopiero po upływie sześciu lat od wykupu taka sprzedaż będzie już zwolniona z podatku.

Jak można się jednak domyślać, po tylu latach wartość wykupionego samochodu znacząco spadnie – a jego odsprzedaż nie będzie zbyt opłacalna. Przedsiębiorca ma zatem do wyboru dwie opcje – albo wykupić auto, w miarę szybko je sprzedaż i liczyć się z koniecznością zapłaty daniny, albo – sprzedać po latach, uzyskując relatywnie niewielką kwotę za transakcję. Należy jednak pamiętać, że sam wykup samochodu z leasingu wciąż odbywa się na preferencyjnych warunkach – i jeśli tylko przedsiębiorca zamierza faktycznie używać auta, to nadal może być to dobra opcja.

Nie można też zapominać, że niektórzy przedsiębiorcy decydują się na ryzykowny ruch – i po 6 miesiącach od wykupu auta na cele prywatne przekazują go w darowiźnie osobie z tzw. zerowej grupy podatkowej (np. małżonkowi), a po kolejnym pół roku osoba ta noże teoretycznie dokonać sprzedaży auta bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Fiskus może potraktować to jednak jak próbę obejścia przepisów.

Leasing operacyjny cieszy się większą popularnością

Kwestia wykupu auta z leasingu jest mocno dyskusyjna głównie dlatego, że to leasing operacyjny – w porównaniu do finansowego – cieszy się znacznie większą popularnością. Czym się różni leasing finansowy od operacyjnego? W przypadku tego drugiego przedsiębiorca może użytkować samochód w ramach wykonywanej działalności, a po zakończeniu umowy leasingu ma możliwość wykupienia auta po cenie znacznie niższej niż początkowa. W przypadku leasingu finansowego samochód stanowi środek trwały działalności już w momencie podpisywania umowy leasingu; w przypadku leasingu operacyjnego to leasingodawca (do momentu wykupu) ma środek w swoich aktywach i jest odpowiedzialny za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.