Czy ZUS nęka przedsiębiorcze matki? Kobiety proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję

Firma Podatki dołącz do dyskusji (120) 24.06.2019
Czy ZUS nęka przedsiębiorcze matki? Kobiety proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję

Aleksandra Seń

Powszechne wyłudzenia zasiłku macierzyńskiego stały się dla ZUSu palącym problemem. Wezwania i kontrole są już na tyle częste, że kobiety zgłosiły się po pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie tylko zresztą do niego – również do Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

ZUS zawsze wygrywa

Najwyraźniej nie warto być przedsiębiorczą kobietą w Polsce. Po prostu się to nie opłaca, bo zawsze może paść oskarżenie o wyłudzenia zasiłku macierzyńskiego. Teraz problem stał się na tyle palący, że grupa Polek założyła Ruch Społeczny Kobiet na Działalności. Wysłały pismo z prośbą o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pod listem zebrały 150 podpisów. Jeśli to się nie uda, zamierzają udać się wyżej. Tym razem do Strasburga, a konkretnie do Trybunału Praw Człowieka. I będą walczyć z ZUS-em, choć – jak wiadomo – ZUS zawsze wygrywa. Bo ma swoje metody.

Może przykład z Gazety Wrocławskiej? Mieszkanka Jeleniej Góry zwróciła się do gazety z prośbą o pomoc. Jest matką dwójki dzieci i przedsiębiorcą. Jak mówi, czuje się pokrzywdzona przez ZUS „nieustannym nękaniem”.

Myślałam naiwnie, że płacąc składki, mogę liczyć na ochronę ubezpieczeniową z ZUS. Jednak zamiast ochrony zafundowano mi koszmar.

Jak mówi, prowadzi firmę rachunkową. I chyba jej się to udaje – zatrudnia pracowników, rozwija działalność. W rozmowie z gazetą podkreśla, że nie jest to przedsiębiorstwo założone w celu wyłudzenia zasiłku macierzyńskiego. A jednak ZUS po kilku latach postanowił się na niej skoncentrować. Chce pozbawić ją zasiłków za okres wstecz. W lutym tego roku poinformowano ją, że wszczęto postępowanie w jej sprawie. Miałaby w 2017 roku wykonywać pracę w trakcie zwolnień lekarskich.

Nie wiem jak mam teraz udowodnić, że będąc na zwolnieniach nie kontaktowałam się z pracownikami, każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że to nierealne.

W ciąży pobierała wysoki zasiłek – 6 tysięcy złotych miesięcznie. Poza zwrotem zasiłku musiałaby zapłacić też karę. Teraz ZUS może oczekiwać od niej nawet 300 tysięcy złotych.

To już druga taka fala

Jedna ze 150 kobiet, które podpisały list, w rozmowie z gazetą przyznaje, że niektórzy pracownicy ZUS twierdzą, iż jest to odgórnie planowana i zmasowana akcja. Jeżeli teraz mają udowodnić, że nie kontaktowały się z pracownikami ani klientami, to są na straconej pozycji. W rozmowie z money.pl neguje to rzecznik ZUS.
Poruszamy się ściśle w ramach obowiązujących nas norm prawnych. Nie ma mowy, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych ukierunkował swoje działania na konkretna grupę społeczną, czy zawodową. W swoich kontrolach kierujemy się obiektywnymi zasadami – podstawą jest analiza ryzyka. Zapewniam, że nie mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której to tzw. „kobiety na działalności” objęte byłyby specjalnym nadzorem przez pracowników ZUS.
Ale przecież to nie pierwszy raz. Po raz pierwszy miało to miejsce przed 2015 rokiem. Problemem były te kobiety, które zakładały działalność gospodarczą celem wyłudzenia zasiłku macierzyńskiego. Wystarczyło opłacić maksymalną składkę, by otrzymać nawet sześć tysięcy złotych miesięcznie zasiłku. Tysiące samozatrudnionych matek zostały wówczas wezwane przed oblicze ZUSu. Potem system został uszczelniony.

Jedna z takich spraw skończyła się w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.  Sąd podkreślił, że wysokość składek na ubezpieczenie nie jest zależna od rzeczywistych dochodów. Nawet brak dochodów nie sprawia, że właściciel firmy traci status przedsiębiorcy.

Trudno powiedzieć, jak wiele z tych stu pięćdziesięciu kobiet rzeczywiście dokonało wyłudzenia zasiłku macierzyńskiego. Niezależnie od tego – obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z polityką prorodzinną ani wspieraniem przedsiębiorczości kobiet.

120 odpowiedzi na “Czy ZUS nęka przedsiębiorcze matki? Kobiety proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję”

 1. W tej kwestii kobiety powinny zacząć od rozmyśleń nad samym sobą. Jeżeli ukrócą uprawianą na masową skalę:

  a) zatrudnianie się na miesiąc/(2 miesiące) przed planowanym zajściem w ciąże, a następnie od pierwszego miesiące branie fałszywego L4 „na ciążę”
  b) sztuczne podwyższanie wynagrodzenia na działalności tylko i wyłącznie w celach oszukania państwa i pobierania kilkakrotnie za dużego zasiłku na „ciążę”
  c) wyrówna się wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – kobiety na fałszywym zwolnieniu L4 nie zarabiają, a później „w nagrodę” za to złodziejstwo dostają wcześniej emeryturę (pomijając to, że mężczyźni żyją krócej)
  d) państwo łoży znaczące kwoty na opiekę nad dzieckiem, a przy dzisiejszej polityce takie dziecko szybciej ucieknie za granicę niż zostanie w kraju

  Oszustwami kobiety szkodzą same sobie.

  • ZUS powinien reagować wtedy, gdy pojawią się uzasadnione podejrzenia, że doszło do oszustwa. Sam fakt zatrudnienia kobiety w ciąży takiego uzasadnienia nie stwarza i nie ma w tym niczego nielegalnego.

   A niestety ZUS stosuje domniemanie oszustwa, co jest kompletną patologią
   Wszczyna wtedy postępowania z automatu i z automatu wydaje decyzje o odmowie prawa do zasiłku macierzyńskiego, kompletnie przy tym ignorując jakiekolwiek wyjaśnienia i dowody. A sądy te decyzję uchylają

   • Nie „domniemanie oszustwa”, tylko „wysokie prawdopodobieństwo oszustwa”, które – jak widocznie wynika ze statystyk ZUS – w tej grupie zachodzi znacznie częściej niż w innych.
    Ja jestem za tym, żeby ZUS się wnikliwie przyglądał takim sprawom. Oczywiście nie ognorując wyjaśnień i dwodów, a wszystkie je biorąc pod uwagę.

    • No tak, kobieta jest w ciąży, ale ma jeszcze stresować się i chodizć na komisje, wyjaśnienia składać, bo ma czelność pobierać świadczenie w wysokości wiekszej niż najniższe.

    • Gadanie, że w jakieś „grupie” zachodzą częściej innych śmierdzi jakąś formą… klasizmu? Seksizmu? Ciążyzmu?

     Nie wiem jak to nazwać – meritum jest takie, że podejrzenie powinno wynikać z cech konkretnego przypadku, a nie dlatego, że zalicza się on do jakiegoś kolektywu, który instytucja państwowa wzięła sobie za cel, bo jej zdaniem jest to grupa podwyższonego ryzyka.

     Zatrudnianie kobiet w ciąży nie tylko nie jest nielegalne, ale wprost przeciwnie, podlega szczególnej ochronie prawnej. Jest kompletnym absurdem, że ZUS wszczyna postępowania wobec kobiet, które zawierają umowę o pracę będąc w ciąży, albo zachodzą w ciąże krótko po zatrudnieniu – tylko i wyłącznie z tego powodu.

     A niestety, są takie przypadki.

    • Jakiego oszustwa? To, że ZUS to jeden wielki burdel nie oznacza, że korzystanie z obowiązującego prawa to oszustwo. ZUS już się wnikliwie przygląda, czy grzecznie płacisz. Skoro prawo dopuszcza możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego po opłaceniu kilku składek, to z czym masz problem? Nie pasuje do demokratycznego spojrzenia na prawo? A może nie jest to sprawiedliwe społecznie?

    • przede wszystkim ZUS podchodzi do tego od dupy strony – jeżeli coś jest nie tak to ZUS powinien to udowadniać, a nie odmowa zasiłku i udowadniaj potem że nie jesteś koniem

 2. W Polsce kapitalizm przyjął formę kombinowania i oszustwa. A nazywa się to przedsiębiorczością dla niepoznaki. Potem narzekają, że przez wysokie podatki i składki upadają. Dawno powinni upaść i zrobić miejsce komuś uczciwemu, tylko, że klienta przytną na czym się da, a pracownika znajdą sobie zdesperowanego, którym można sterować i robić go w konia co miesiąc na wypłacie. A na koniec korzystają jeszcze z przywilejów typu zasiłki. Pdolenie o tym, że nigdy nie można wziąć chorobowego mając własną firmę , to też tylko gadanie, aby pracownika gnębić aby to ten nie korzystał ze swoich praw i sam nie szedł na chorobowe. Nie żal mi tych przedsiębiorczych matek jakoś.

  • załóż jakąś działalność i poprowadź ją przez kilka miesięcy to zaczniesz inaczej śpiewać

 3. Jaka analiza ryzyka? Jeżeli składki są opłacane, to ZUS ma wypłacić pieniądze na zasadach, które sam ustalił. Jakkolwiek nie byłoby to kosztowne, jeżeli składki były opłacane zgodnie z prawem, to z czym ZUS ma problem? Ach, ta sprawiedliwość społeczna. Do systemu należy tylko dokładać.

  • ZUS nie ustala zasad, ustalają je ludzie, którzy się na tym nie znają i później wychodzą z tego takie kwiatki, wszystko opiera się przecież o ustawy. A jak tok Polak każdą lukę w prawie potrafi wykorzystać byle pieniądze od państwa wyciągnąć. Dlatego ZUS walczy z tą patologią i bardzo dobrze.

   • Problem rozwiązuje likwidacja ZUS, a nie ściganie ludzi, którzy korzystają z obowiązującego prawa. Za luki w prawie odpowiadają politycy i to oni powinni być z tego rozliczani.

 4. wkurza mnie to że ZUS stoi ponad prawem i wydaje wyroki bez posiadania dowodów wyłącznie na podstawie „podejrzenia”

  • ZUS nie wydaje wyroków tylko decyzje i od każdej decyzji można się odwołać do sądu, a sądy widocznie przyznają ZUS-owi rację jakby było inaczej ZUS by nie brnął dalej w coś co nie ma sensu.

   • Synonimy do słowa „wyrok”

    Zbiorcza lista wszystkich synonimów do słowa wyrok:

    decyzja, opinia, orzeczenie, osąd (itd…)

 5. Niestety mibt4ż zus nie chce wcale wyplacic pieniedzy za urlop macierzynski i rodzicielski. Mialam kontrole, ktore zus sam stwierdzil ns pismie za bezpidstawnie a na koniec uznano ze nie wyplaca mi pieniedzy poniewaz zaplacilam skladke po czasie. Sprawdzilam przelewy i mam wplate przed czasem. Mam na to pitwierdzenie przelewu. Wyslalam je do zus, brak odpiwiedzi z ich strony i zamkniecie sprawy przez zus i uznanie jej za skonczona. Wszystko trwa juz 8 miesiecy. Teraz sprawe dalam do prawnika.

 6. Dlaczego twierdzicie że jeśli kobieta podwyższa składki to oszukuje? Przecież to ZUS daje nam taka możliwość. Kobieta pracująca na etacie ma macierzyński dla siebie. A kobieta na działalności musi opłacić czynsz, prąd itp. Dlatego ja osobiście też planuje podwyższyć składki przed planowana ciąża aby było mnie stać na utrzymanie działalności. I nie widzę w tym nic złego. Prowadzę działania od 6 lat i mam do tego prawo.

 7. Tez uwazam sie za osobe pokrzywdzona przez ZUS. DG prowadze 7 lat, place podatki, zatrudniam pracownikow, co roku deklaruje dochody. Wlasnie urodzilam dziecko. Prowadzac DG pracuje tez na pol etatu, co nie zwalnia mnie z oplacania wysokich skladek ponieważ zarabiam Tam mniej niz najnizsza krajowa.
  Za szlam w ciaze.. Zaczelo sie jak OK. 20 tyg. Ciazy kiedy poszlam na TYGODNIOWE zwolnienie lekarskie.. TYGODNIOWE! 7DNI!Zaraz dostalam list. Kontrola dokumentow z kilku ostatnich lat czy faktycznie prowadze dg. Parodia. Chcialam zalatwic sprawe szybko, wiec segregatory z dokumentami sama zawiozlam do zusu. Kontrola przeszla pozytywnie, choc stes duzy, a ktos kto ma 2 dzieci, prowadzi firme I jeszcze pracuje na umowie nie ma czasu na kilkugodzine wypady do zusu. Zeby chociaz wode do picia zaproponowali… Lekarz sugerowal zwolnienia podczas kazdej wizyty, ale zdecydowalam sie przerwac prace w 35 tyg.ciazy. I Co? Zaraz znalazlam w skrzynce list z zusu z zaproszeniem na KONTROLE czy zwolnienie jest zasadne! Kontrola dwudniowa- jednego dnia w przychodni lekarskiej u ginekologa- obcy lekarz, pelne badanie ginekologiczne! (nie moglam odmowic bo jeszcze by mi podwazono zwolnienie), totalna ignorancja pacjenta. Drugiego dnia kontrola u orzecznika w Zusie (akurat tu juz mnie Pani przepraszala za decyzje Zusu, bylo jej glupio). To wszystko na 5 dni PRZED TERMINEM PORODU!! Nawet moj lekarz mnie tak nie badal zeby nie wywolac porodu! Decyzja oczywiscie ze zwolnienie zasadne, ale tyle Ile stresu, zdrowia i nieprzyjemnosci mnie to kosztowalo… Zus okropnie traktuje kobiety w ciazy! Nie jestem oszustka! Ciezko pracuje czasem zaniedbujac wlasna rodzine.. A teraz? Urodzilam i musze pracowac! Bo inaczej zus zabierze mi zasilek. Bo jak ktos po ur.dziecka nie pracuje to powinien zawiesic dzialalnosc..! Nie pozbierac zasilku!
  Straszna niesprawiedliwosc w stosunku do osob bedacych tylko na umowach o prace, ktore moga cieszyc sie macierzynstwem.. Wspieram kobiety walczace z Zusem!

 8. Ale czad. ZUS już zatrudnił osoby do komentowania na swoją korzysc. Bo przecież te debilne komentarze odnośnie wyłudzenia nie napisałaby normalna osoba która charuje by dostać marna emeryture bo nie ma na to czasu. Albo to są te samotne zawistniki ktore z braku laku sieją hejt wrogości ludzią. Straszne to. Opamietajcie się ludzie . Ktoś ma więcej a tu hejt polaczka albo opłacone komentarze z zusu. Nie wiem co gorsze :(

 9. Witam, czy mogę uzyskać informację na temat odniesienia się Rzecznika Praw Obywatelskich w powyższej sprawie? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *