Powoli zbliża się czas, kiedy wymiana bezterminowego prawa jazdy będzie obowiązkiem wszystkich kierowców posiadających taki dokument. W praktyce do urzędów zgłoszą się osoby, które otrzymały obecne prawo jazdy do stycznia 2013 roku. Niestety nie ominie ich obowiązek uiszczenia stosownej opłaty.
Wymiana bezterminowego prawa jazdy – kiedy i kogo dotyczy?
W ostatnich latach ustawodawca dokonał dwóch istotnych zmian dotyczących wydawania prawa jazdy. Późniejsza z nich w roku 2019 dotyczyła głównie braku wpisywania na dokumencie miejsca zamieszkania. Zdecydowanie istotniejsza z punktu widzenia kierowców była jednak nowelizacja dokonana przed dziesięcioma laty.
Od połowy stycznia 2013 roku urzędy przestały bowiem wydawać bezterminowe prawa jazdy. Wszyscy, którzy odbierali dokument po tym czasie mają w nim wpisaną określoną datę jego ważności. Docelowo wszyscy kierowcy w Polsce będą posługiwać się prawem jazdy z określonym terminem. Ma to wykluczyć sytuacje, kiedy na drodze spotykamy osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinny już uczestniczyć w ruchu.
Wymiana bezterminowego prawa jazdy dotknie więc wszystkich, którzy posiadają dokumenty wydane przed 2013 rokiem. Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami urzędy będą przyjmować wnioski w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. Kierowcy mogą jednak dokonać wymiany wcześniej, jeśli tylko złożą stosowny wniosek.
Nowe prawo jazdy za opłatą i maksymalnie na 15 lat
Niestety wymiana bezterminowego prawa jazdy nie będzie darmowa. Za nowy dokument trzeba będzie uiścić opłatę, która obecnie wynosi 100,50 złotych. Trudno powiedzieć czy do 2028 roku pozostanie ona na niezmienionym poziomie zwłaszcza, że coraz głośniej mówi się chociażby o podwyżce opłat za samo uzyskanie uprawnień. Co więcej, jeśli badania lekarskie okażą się już nieważne, trzeba będzie je odnowić. To oznacza konieczność uiszczenia dodatkowych 200 złotych.
Nowe dokumenty będą wydawane na takich zasadach jak robi się to już od 10 lat. Jeżeli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwskazań do kierowania pojazdami, maksymalny termin ważności prawa jazdy wyniesie 15 lat. W przypadku problemów ze słuchem, wzrokiem lub innych istotnych schorzeń zazwyczaj uprawnienie zostanie nadane na 5 lat. Po tym czasie należy stawić się na kolejnym badaniu w celu sprawdzenia stany zdrowia.
Dużym ułatwieniem dla wielu kierowców na pewno jest fakt, iż wymiany prawa jazdy można dokonać przez internet. Rządowa platforma ePUAP.gov.pl umożliwia złożenie stosownego wniosku w przypadku zmiany danych osobowych lub utraty ważności dotychczasowego dokumentu. Tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania, czeka wizyta we właściwym urzędzie miasta lub starostwie.