Wszystko wskazuje na to, że rząd już wkrótce wypłaci dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów

Finanse Praca Dołącz do dyskusji (7)
Wszystko wskazuje na to, że rząd już wkrótce wypłaci dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów

Wszystko wskazuje, że emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie znacznie szybciej, niż zapowiadał to rząd. Wypłata czternastej emerytury prawdopodobnie nastąpi jeszcze w sierpniu.

Wypłata czternastej emerytury już w sierpniu

Jeszcze niedawno przedstawiciele rządu utrzymywali, że emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę w ostatnim kwartale roku – w październiku lub w listopadzie. Najwyraźniej jednak – z jakiegoś powodu – rządzący postanowili zmienić zdanie i wszystko wskazuje na to, że wypłata czternastej emerytury nastąpi już w sierpniu. A przynajmniej tak wynika z projektu ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. „Czternastki” mają zostać wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r. Tym samym większość uprawnionych otrzyma świadczenie już latem.

Co jeszcze wynika z projektu? „Czternastka” ma być przyznawana na podobnych zasadach co w zeszłym roku. Na dodatkowe świadczenie mogą liczyć osoby, które na dzień 31 lipca 2022 r. nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego (czyli renty lub emerytury), a wysokość tego świadczenia nie przekracza 4188,44 zł.

Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, to osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza kwoty 2900 zł, czternastka wyniesie tyle, ile wynosi obecnie kwota najniższej emerytury. Osoby, które mają więcej niż 2900 zł renty lub emerytury, a jednocześnie mniej niż 4188,44 zł, kwota świadczenia będzie odpowiednio pomniejszona. Jeśli ustalona w ten sposób kwota dodatkowego świadczenia będzie niższa niż 50 zł, czternastka nie będzie wypłacana.

Warto również zaznaczyć, że w projekcie zaproponowano zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych od czternastek przysługujących w 2022 r.

Wcześniejsza wypłata „czternastki” może świadczyć o tym, że drugiej waloryzacji nie będzie

Pośpiech ze strony rządzących, jeśli chodzi o wypłatę czternastki, może zaskakiwać. Emeryci i renciści raczej byli przygotowani na to, że dodatkowe świadczenie otrzymają pod koniec roku. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że „prezent” od rządu otrzymają znacznie wcześniej.

Z jednej strony to oczywiście dobra wiadomość – zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji i rosnących cen. Z drugiej – może być to sygnał, że rząd naprawdę uważa, że czternasta emerytura zastąpi drugą waloryzację rent i emerytur. Już wcześniej taką sugestię można było usłyszeć z ust minister Maląg. To byłaby dla emerytów i rencistów znacznie gorsza wiadomość – zwłaszcza, że 2022 r. to niemal na pewno ostatni rok, w którym wypłacona zostanie czternasta emerytura.