Będzie przerwa w wydawaniu paszportów. Kto planuje podróż, lepiej żeby o tym pamiętał

Państwo Prawo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Będzie przerwa w wydawaniu paszportów. Kto planuje podróż, lepiej żeby o tym pamiętał

Wyrobienie paszportu lub jego odbiór będzie w listopadzie utrudniony. Powodem są prace nad uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Komu zależy na czasie, powinien się pospieszyć z wizytą w urzędzie.

Wyrobienie paszportu

Od 8 listopada, przez kilka dni,  wydziały urzędów wojewódzkich, które zajmują się obsługą paszportową nie będą przyjmować wniosków o wydanie dokumentów. Nie będzie też można w tym czasie odebrać paszportu. Warto jednak zajrzeć na stronę swojego urzędu wojewódzkiego, ponieważ w różnych miastach może to różnie wyglądać. Na przykład Śląski Urząd Wojewódzki informuje, że 8 listopada będzie można złożyć wniosek o paszport do godz. 12, a odebrać go do godz. 14.00 w Katowicach, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Natomiast w wielu innych śląskich miastach, gdzie działają punkty paszportowe nie będzie możliwości złożenia wniosku już 7 listopada.

Powrót po długim weekendzie

Wszystko, w całym kraju, wróci do normy od 15 listopada. W czasie przerwy będzie możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego. Tu znajdziecie więcej informacji na temat paszport tymczasowy jak wyrobić. Urzędy informują, że będzie to możliwe, tylko w krytycznych i uzasadnionych przypadkach. Dlatego na stronach rządowych pojawił się komunikat, by Polacy uwzględnili tę przerwę w wydawaniu paszportów w swoich planach wyjazdowych.

Rejestr Dokumentów Paszportowych zastąpi Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Stanie się częścią Systemu Rejestrów Państwowych, w których gromadzone są, na przykład, numery Pesel czy dane adresowe Polaków. Uruchomienie nowego rejestru RDP pozwoli składać wnioski o paszport online. Potwierdzone podpisem cyfrowym. Posiadacze paszportów będą dostawać sms-em informację, gdy będzie się zbliżał termin końca ważności dokumentu. W rejestrze będzie też można unieważnić zaginiony paszport.

Na uruchomienie tych funkcji trzeba będzie jednak  jeszcze poczekać. Odpowiedzialny w rządzie za cyfryzację minister Janusz Cieszyński w rozmowie z radiem RMF powiedział, że na przykład możliwość składania wniosków online o paszport dla dziecka będzie od przyszłego roku. Jeśli chodzi o dzieci, to szykuje się jeszcze jedna zmiana. W tej chwili, żeby dostać paszport 10-letni trzeba mieć ukończone 13 lat. Po wejściu w życie nowej ustawy paszportowej, która wprowadza RDP, dokument ważny przez 10 lat dostaną osoby, które ukończyły 12 lat.