Wznowienie działalności gospodarczej jest jeszcze prostsze niż jej zawieszenie

Firma Prawo Dołącz do dyskusji
Wznowienie działalności gospodarczej jest jeszcze prostsze niż jej zawieszenie

Zawiesiliśmy firmę i co dalej? Wszystko zależy tak naprawdę od szczegółów naszej sprawy. Wznowienie działalności gospodarczej może nastąpić automatycznie. Możemy się też zdarzyć, że będziemy musieli złożyć stosowny wniosek. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by odwiesić naszą działalność w każdej chwili, jeśli jej zawieszenie nam się odwidzi.

Nawet jeśli zawiesiliśmy działalność naszej firmy na czas nieokreślony, to w każdej chwili możemy zmienić zdanie

Nie da się ukryć, że zawieszenie działalności gospodarczej to znakomite rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą albo muszą zrobić sobie dłuższą przerwę. Może też być tak, że nie jesteśmy pewni, czy chcemy ostatecznie zrezygnować z prowadzenia firmy i potrzebujemy czasu do namysłu. Dzięki zawieszeniu nie musimy ponosić zdecydowanej większości kosztów związanych z działalnością. Nasza aktywność ogranicza się do czynności absolutnie niezbędnych. Kolejną niewątpliwą korzyścią jest możliwość powrotu do prowadzenia firmy bez konieczności ponownej jej rejestracji.

Wznowienie działalności gospodarczej następuje w oparciu o dokładnie te same przepisy, co jej zawieszenie. Mowa o art. 24 ustawy prawo przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że procedura w obydwu przypadkach będzie bardzo zbliżona. Są jednak pewne istotne różnice. Przede wszystkim w niektórych przypadkach przedsiębiorca chcący odwiesić swoją firmę nie będzie musiał robić absolutnie nic. Mowa o przypadkach, gdy we wniosku o zawieszenie wskazał konkretny termin, na jaki miałoby ono trwać. Po jego upływie wznowienie działalności następuje automatycznie.

Jeśli zawiesiliśmy naszą firmę bezterminowo, to złożenie wniosku będzie koniecznością. Warto jednak wspomnieć, że w obydwu przypadkach możemy dokonać tej czynności w dowolnie wybranym przez nas momencie. Jeżeli na przykład zmieniliśmy zdanie jeszcze przed wskazanym przez nas terminem, to po prostu składamy wniosek o wznowienie działalności gospodarczej. Jak najbardziej będzie on skuteczny.

Portal Biznes.gov.pl wspomina, że teoretycznie możemy nawet zdecydować się na taki krok już po planowanej przez nas dacie wznowienia. Na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne albo po prostu niemożliwe. W rzeczywistości jednak wznowienie działalności gospodarczej z datą wsteczną jest czymś wykonalnym. Dzieje się tak z dość prozaicznej przyczyny. Ustawodawca nie zastrzegł w treści prawa przedsiębiorców, że data odwieszenia firmy nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.

Wznowienie działalności gospodarczej różni się nieco w zależności od tego, czy jest zarejestrowana w CEIDG, czy w KRS

Jak już wspomniałem, wznowienie działalności gospodarczej na wniosek przedsiębiorcy następuje w bardzo podobny sposób, jak jej wcześniejsze zawieszenie. Ponownie musimy dokonać zmiany wpisu w rejestrze, w którym jest ona zarejestrowana. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych będzie to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

W tym przypadku sprawę najlepiej załatwić online za pośrednictwem usługi oferowanej przez przywołany już portal Biznes.gov.pl. Teoretycznie możemy też pofatygować się do najbliższego urzędu gminy, miasta albo warszawskiej dzielnicy, albo wysłać na jego adres list polecony. Sam formularz modyfikowania wpisu w CEIDG jest praktycznie identyczny jak w przypadku zawieszania działalności. Warto też przypomnieć, że w przypadku wznawiania spółki cywilnej będziemy musieli najpierw zgłosić tę czynność w urzędzie skarbowym oraz w urzędzie statystycznym.

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku odwieszania spółek rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najpierw zarząd spółki kapitałowej albo wspólnicy spółki osobowej muszą podjąć uchwałę o wznowieniu jej działalności. Uchwała musi zawierać datę, do której chcemy dokonać tej czynności.

Wniosek do KRS o podjęcie zawieszonej działalności wraz z uchwałą w sprawie wznowienia składamy w terminie 7 dni od jej podjęcia. Podpisują go osoby upoważnione do reprezentowania naszej spółki. W tym przypadku mamy do dyspozycji tylko jedną formę dokonania czynności: drogę elektroniczną za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.