Jak i gdzie kupić telefon Xiaomi? Odpowiedzi są w zasadzie dwie – Chiny lub Polska. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwiema drogami? Przede wszystkim bezpieczeństwo, koszty oraz prawa, które gwarantują nam tylko polskie sklepy. Dlaczego bezpieczniej kupić telefon Xiaomi w Polsce?
Telefony Xiaomi można już śmiało nazwać kultowymi. Chińska firma dokonała, z pełnym sukcesem, śmiałej ekspansji na polskim rynku, zdobywając pokaźne grono oddanych fanów. Rzeczywiście chińskie smartfony, m.in. dzięki Xiaomi nie kojarzą się już z tandetą, ale dobrej jakości budżetowymi telefonami na każdą kieszeń. Wiele osób chcących stać się posiadaczem Xiaomi stoi przed dylematem, gdzie kupić swój wymarzony smartfon. Na wszelkiej maści forach możemy znaleźć całe litanie wymieniające powody, dla których warto zamówić telefon bezpośrednio z kraju produkcji. Czy jednak jest to rzeczywiści bardziej opłacalne i przede wszystkim bezpieczne?
Telefon z Chin
Decydując się na zamówienie telefonu poprzez popularny serwis aukcyjny, jak np. AliExpress, musimy pamiętać, że sprzedawcy nie obowiązują nasze polskie przepisy. Tym samym tracimy przysługujące nam uprawnienia z tytułu rękojmi. Dostajemy w zamian gwarancję producenta. Każdy konsument pewnie wie, że tego typu gwarancja nie zawsze „działa” sprawnie. Tak też jest w tym przypadku. Przede wszystkim chińska gwarancja może trwać krócej. Na wielu aukcjach oferujących telefony trwa ona tylko rok. W Polsce każdy zakupiony towar niezależnie od gwarancji producenta, objęty jest 2-letnią rękojmią.
Warto również przypomnieć, że sam proces skorzystania z gwarancji może być utrudniony, często może się okazać konieczne przesłanie zepsutego telefony do Chin, a to niesie ze sobą dość spore koszty i dość długi czas oczekiwania. W efekcie czego możemy być pozbawieni telefonu na długie tygodnie, a jego wysyłka w obie strony może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.
Korzystając z gwarancji producenta, tracimy również możliwość wpływania na sposób naprawy naszego telefonu. Czasami wada może być tak rozległa, że chcielibyśmy, aby producent wymienił go na nowy lub zwrócił nam jego wartość. Gwarancja nie daje możliwości wyboru. Taką możliwość daje natomiast rękojmia.
Kolejnym powodem, który nie działa na korzyść zagranicznych sprzedawców, jest długi czas oczekiwania na przesyłkę oraz brak możliwość sprawdzenia co dzieje się z naszą paczką w drodze. O ile ta niedogodność nie rzuca się w oczy przy zamawianiu drobnych rzeczy, o tyle przy zamówieniu telefonu, który zwykle ma wysoką wartość, może mieć już znaczenie. Chińscy sprzedawcy oferują zwykle dość atrakcyjną – bo darmową – wysyłkę, niestety ta opcja skazuje na kompletny brak informacji i długie oczekiwanie. Inną możliwością jest wysyłka poprzez firmę kurierską, niestety jest ona kosztowna – zwykle wynosi kilkadziesiąt dolarów. A to z kolei zwiększa ostateczną cenę towaru.
Opłata celna za telefon
Niższa cena to zwykle wabik przyciągający polskich kupujący. Nie należy jednak zapominać, że zamawianie poprzez zagraniczne serwisy wcale nie oznacza, że otrzymamy produkt, za który zapłacimy sumę oferowaną na aukcji. Często ostateczna cena jest zależna od innych czynników – przede wszystkim Urzędu Celnego. Co prawda telefony komórkowe są objęte zerową stawką cła, ale w dalszym ciągu ciąży na nas obowiązek zapłaty podatku VAT w wysokości 23% od wartości towaru. Raczej nie powinniśmy liczyć na uniknięcie jego opłacenia. W ostatnim czasie Urząd Celny zwraca szczególną uwagę na telefony przesyłane z Chin i szczegółowo sprawdza każdą paczkę, nawet oznaczoną tak popularnym kiedyś słowem gift. Dodatkowo cała procedura naliczenia podatku i jego zapłaty wydłuża już i tak długie oczekiwanie na zamówiony telefon. W efekcie, zamiast cieszyć się nowym sprzętem załatwiamy formalności w urzędach.
Global Version co to znaczy
Bardzo ważną kwestią przy zakupie telefonu Xiaomi jest zwrócenie uwagi na oferowaną wersję. W Polskiej dystrybucji znajdują się tylko telefony z oprogramowaniem w wersji Global. W telefonach sprowadzanych z Chin może zdarzyć się różnie. Wersja chińska jest, jak sama nazwa wskazuje, wersją przeznaczona na rynek chiński. Brak w niej języka polskiego, brakuje także aplikacji Google. Chcąc korzystać z takiego telefonu, możemy być zmuszeni do samodzielnego zainstalowania nakładki, która umożliwi nam korzystanie z niego na terenie Polski. O ile więc nie jesteśmy obeznani z kwestiami instalacji tego typu rzeczy, dochodzi nam kolejny wydatek. Inaczej wygląda korzystanie z wersji Global, posiada ona szeroki wybór języków – w tym polski – oraz zainstalowane aplikacje. Oficjalni dystrybutorzy Xiaomi w Polsce oferują wyłącznie telefony z taką wersją oprogramowania.
Decydując się na zakup telefonu, trzeba również pamiętać, że nie wszystkie oferowane na polskim rynku smartfony pochodzą z oficjalnej dystrybucji. Często – a dotyczy to przede wszystkim tych sprzedawanych na portalach aukcyjnych – są to telefony sprowadzane z Chin, w których zainstalowano nakładkę. Stąd bierze się ich niższa cena. Tylko zakup u autoryzowanego sprzedawcy daje pewność najwyższej jakość towaru. Na szczęście w Polsce nie brakuje sklepów, które w swojej ofercie mają Xiaomi z oficjalnej dystrybucji. Są to m.in. Mi-home.pl, Komputronik, Euro RTV AGD, X-Kom, Media Expert, Media Markt, Saturn, Carrefour, Neonet oraz autoryzowane sklepy stacjonarne Xiaomi – Mi Zone w warszawskiej Arkadii i Mi Store w Krakowie.
Zamawianie telefonu w Chinach na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo atrakcyjne: niska cena, szeroki wybór. Po przyjrzeniu się wszystkim warunkom, szybko okazuje się, że ma ono jednak sporo mankamentów, które zaważają na atrakcyjności oferty i w ostatecznym rozrachunku powodują, że telefon zamówiony z Chin wcale nie jest tańszy niż ten kupiony w Polsce. A dodatkowo wcale może nie nadawać się do użytku od razu po jego otrzymaniu. Autoryzowane polskie sklepy gwarantują nie tylko jakość sprzedawanych towarów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i pewność, że po wyjęciu telefonu z pudełka od razu będziemy mogli z niego korzystać.