Za pożyczki na ratowanie firmy kupił Ferrari i pojechał na wakacje

Codzienne Zagranica dołącz do dyskusji (7) 12.05.2021
Za pożyczki na ratowanie firmy kupił Ferrari i pojechał na wakacje

Maciej Wąsowski

Mężczyzna z południowej Kalifornii nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Prokuratura jest zdania, że uzyskał 5 milionów dolarów w ramach pożyczek przyznawanych przez amerykański rząd przedsiębiorcom wobec ograniczeniom gospodarczym spowodowanych pandemią COVID-19. Nieuczciwie uzyskane środki przeznaczył na zakup m.in. Ferrari oraz wystawne wakacje.

38-letni mieszkaniec Kalifornii, Mustafa Quadiri został aresztowany w ubiegłym tygodniu pod zarzutem popełnienia oszustwa wobec zgłoszenia dokonanego w stosunku do rządowego programu ochrony wypłat, który został wdrożony na terytorium Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku. Program przewidywał pomoc dla najmniejszych przedsiębiorców w walce z ograniczeniami gospodarczymi wprowadzanymi z uwagi na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

Mężczyzna nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Natomiast prokuratorzy federalni są zdania, że Quadiri zdefraudował 5 milionów dolarów, które otrzymał w ramach pożyczek przyznawanych przez amerykański rząd. Amerykanin przedmiotowe pożyczki pobrał na poczet nieistniejących firm. Uzyskane w ten sposób środki miał przeznaczyć na zakup luksusowych samochodów tj. Ferrari, Lamborghini oraz Bentley oraz wystawne wakacje w luksusowych kurortach.

Przeprowadzone śledztwo wykazało, że Quadiri występując w imieniu czterech różnych podmiotów (które w rzeczywistości nigdy nie istniały) złożył wnioski o pożyczki do trzech różnych banków. Przedmiotowe wnioski zawierały zmienione zapisy bankowe, fałszywe zeznania podatkowe oraz nieprawdziwe informacje o pracownikach. Ponadto, Amerykanin używał cudzych danych osobowych tj. zmienione imię i nazwisko, fałszywe paszporty.

Rezultatem tych działań było przyznanie 5 milionów dolarów pożyczek. Uzyskane w ten sposób środki Qadiri przeznaczał na prowadzenie luksusowego stylu życia. Prokuratura federalne poinformowała, że agenci przejęli należące do Amerykanina samochody. Śledczy zabezpieczyli również również środki znajdujące się na kontach bankowych Qadiriego w wysokości 2 mln dolarów.