W wesołym miasteczku jak sama nazwa wskazuje, ma być wesoło, ale często nie jest. Z powodu wielu maszyn i urządzeń, które pracują w parkach rozrywki, nietrudno jest o nieoczekiwane zdarzenie. Jednak za wypadek w wesołym miasteczku możemy otrzymać odszkodowanie, jeżeli tylko wykażemy winę zarządcy obiektu za zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa. Musimy w takim razie powołać się także na odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego.
Wypadek w wesołym miasteczku może stać się podstawą do wypłaty odszkodowania
Jedną z podstawowych rzeczy, jaką musimy zrobić po wypadku w parku rozrywki, jest wskazanie, że miał on miejsce w przedsiębiorstwie wprawianym w ruch za pośrednictwem sił przyrody. Wesołe miasteczko jest tego typu miejscem, gdyż do jego funkcjonowania konieczne jest korzystanie z energii w dużym zakresie. Odpowiedzialność przedsiębiorstwa w tym wypadku wskazuje art. 435 kc.:
Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Dlatego wypadek, którego przyczyną nie była wyłączna wina użytkownika, może stać się podstawą do żądania wypłaty odszkodowania. Warto wspomnieć, że wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym możliwe jest w przypadku wesołych miasteczek i parków rozrywki, które mają w swoim wyposażeniu karuzele, rollercoastery czy inne maszyny tego typu. O odszkodowanie na zasadzie ryzyka nie możemy wystąpić, kiedy zdarzenie miało miejsce np. na dużym placu zabaw z huśtawkami czy zjeżdżalniami. Tego typu obiekty odpowiadają wtedy na zasadzie winy – to my musimy udowodnić, że zarządca obiektu popełnił konkretne zaniedbanie, które w konsekwencji skutkowało wypadkiem.
W razie wypadku w wesołym miasteczku możemy domagać się np. zwrotu kosztów leczenia
Zwrot kosztów leczenia stanowi jedną z podstawowych roszczeń odszkodowawczych. Jednak to nie wszystko – często możemy także ubiegać się o odszkodowanie związane z oszpeceniem ciała czy zrekompensowaniem innych krzywd niematerialnych, które są związane z wypadkiem. Jeżeli na skutek wypadku ktoś z naszej rodziny poniósł śmierć, również możemy domagać się odszkodowania z tego tytułu. Zadośćuczynienie może mieć formę jednorazowego świadczenia, a także zwrotu kosztów leczenia oraz wydatków związanych z organizacją pogrzebu.