Masz pytanie do notariusza? W sobotę, 27 listopada, odpowie na nie bezpłatnie

Dobre wiadomości Prawo Rodzina dołącz do dyskusji (2) 26.11.2021
Masz pytanie do notariusza? W sobotę, 27 listopada, odpowie na nie bezpłatnie

Jolanta Szymczyk-Przewoźna

W najbliższą sobotę, 27 listopada w godz. od 10 do 16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji telefonicznie i w mediach społecznościowych. „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” – to motyw przewodni tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu. Kto ma wątpliwości niezwiązane z majątkiem, też może je zdać. Notariusz to najlepszy adresat pytania o spadek, dziedziczenie, testament, księgi wieczyste i nieruchomości. Brak wiedzy sprawia, że wiele osób dysponując swoim majątkiem popełnia błędy, które trudno naprawić. Dlatego nim coś postanowisz, zadzwoń do notariusza.

Zadzwoń do notariusza

To już po raz 12 Krajowa Rada Notarialna wspólnie z izbami notarialnymi organizuje Dzień Otwarty. Na stronie KRN można znaleźć numery telefonów, pod którymi w sobotę notariusze będą czekać na pytania. Przed pandemią udzielali porad w kancelariach. Poza kontaktem telefonicznym, na stronie KRN prowadzony będzie Livechat. Pytania można też będzie zadawać na Facebooku.

„Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak na przykład kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego. Dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych” radzi notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.

Majątki, spółki, umowy małżeńskie

W minionych latach najwięcej pytań dotyczyło spraw majątkowych. Umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. Z roku na rok rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek. Zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, które można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu. Chodzi o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Ścieżka notarialna jest szybsza i prostsza niż sądowa. Przeszkodą w skorzystaniu z niej bywa albo niewiedza, albo brak zgody między zainteresowanymi. Wtedy spór musi rozstrzygnąć sąd.

Partnerem Dnia Otwartego Notariatu jest Rzecznik Finansowy. Ekspertów z jego biura można będzie poprosić o radę w rozwiązaniu problemów związanych z finansami osobistymi, ubezpieczeniami oraz polubownym rozstrzyganiem sporów z instytucjami finansowymi. Na pytania dyżurujący będą czekać 27 listopada, w godz. 10-16. Pod numerem telefonu 22 102 10 09.