Polska ogra Niemcy? Zakład z kolegą może kosztować 37 000 zł!

Gorące tematy Podatki Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (286)
Polska ogra Niemcy? Zakład z kolegą może kosztować 37 000 zł!

Nie każdy wie, ale jeśli pokusisz się o zakład z kolegą i wygrasz pieniądze, to możesz zapłacić nawet 37 000 zł kary.

Lubimy się zakładać. Już od dzieciństwa zakładamy się z kolegami, stawiamy sobie wyzwania. Niektórym żyłka hazardzisty zostaje na lata. Czy nigdy nie założyliście się o coś głupiego? Nie po pijaku, ale tak po prostu, z przekory, chęci udowodnienia czegoś sobie lub innym? A teraz, gdy jeden z najpopularniejszych sportów świata, piłka nożna, ma swoje europejskie święto, zakład z kolegą z pracy to chleb powszedni.

Od kilku dni chyba w niemal każdej firmie, na przystankach, grillach, klubach, pubach i innych miejscach, gdzie spotyka się co najmniej kilka osób, jednym z tematów na pewno jest piłka nożna. Wiadomo, że Polacy są ekspertami w wielu dziedzinach, a jedną z nich jest football. Każdy ma swoich faworytów wśród drużyn. Jedni kibicują „naszym”, czyli biało-czerwonym, inni wolą jedną z pozostałych drużyn.

Emocje podsycają także dziennikarze i komentatorzy w telewizji i radiu. W internecie trudno nie trafić na ocenę meczu, gry zawodników, zachowań trenerów i sędziów. Przy takim natłoku bodźców budzą się emocje. Nie tylko wywoływane są dyskusje, a takie rozmowy czasem przeradzają się niemal w kłótnie, ale też często w zakłady.

Czy jest wśród czytelników ktoś, kto się o nic nigdy nie założył? Ja też się zakładałem, o głupoty i o rzeczy ważne. Zwykle o tak zwane „przekonanie”. Byłem jednak świadkiem, gdy koledzy zakładali się o resoraki, książki, a nawet drobne sumy pieniędzy. To było dawno. Obecnie ludzie zakładają się o całkiem spore sumy.

Temat poruszyli dziennikarze z WP. Okazuje się, że przy obecnych przepisach prawa, zakłady bukmacherskie w kolekturach nie nastręczają problemów. Te mogą się jednak pojawić, gdy zechcemy założyć się z kolegami nawet o 10-20 zł, ustalimy kurs i wygraną to takie zakłady są nielegalne! Może to zostać uznane za urządzanie zakładów wzajemnych.

Reguluje to Kodeks Karny Skarbowy:

Rozdział 9 Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko organizacji gier i zakładów wzajemnych
Art. 107. § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Art. 109. Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie lub grze na automacie o niskich wygranych, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Za takie działania obowiązują wysokie, mające odstraszać, kary. Grzywny, przy orzeczeniu mniejszego przewinienia, mogą wynieść od 185 zł do 37 000 zł! Jeśli jednak zostaną udowodnione działania z rozmysłem, kara może wynieść nawet 240 000 zł, czyli 120 dziennych stawek (przyjmowane od 10 do 2 000 zł). W przypadku organizacji zakładów wzajemnych dla wielu osób grzywna może wynieść do 720 dziennych stawek, czyli w skrajnym przypadku nawet 1 440 000 zł, a to już suma bardzo wysoka.

Jeśli masz problemy związane z hazardem, zakładami bukmacherskimi, oszustami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.