Osoby, które chcą kupić mieszkanie w polskich miejscowościach górskich, muszą szykować się na spory wydatek. Z danych wynika, że stolicę prześcignęło nie tylko Zakopane, ale także kilka innych polskich miejscowości, położonych w górach. Jednak oprócz kurortów na południu Polski, ceny mieszkań są wysokie także w Trójmieście, a konkretnie w Sopocie. Dane GUS-u są interesujące także dlatego, że uwzględniają mniej popularne rynki nieruchomości w Polsce.
Zakopane bije Warszawę w cenach nieruchomości. Inne miejscowości górskie także wyprzedziły stolicę
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl przywołuje dane GUS-u, dzięki którym możemy stwierdzić, które regiony Polski wyprzedzają Warszawę w rankingu cen nieruchomości. Okazuje się, że na czele tej listy znajduje się Sopot, jednak gdy wgłębimy się w dane, zauważymy, że także powiat tatrzański przebija pod względem cen mieszkań i domów stolicę Polski. Mediana cen nieruchomości w tym regionie Polski wynosi 15 717 zł/mkw, gdy w Warszawie jest to 13 081 zł. Nieco tańsze od zimowej stolicy kraju są Karpacz, Wisła, Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój.
Tereny górskie są coraz popularniejsze nie tylko na krótki wypoczynek, ale także jako miejsce do życia
Polacy coraz częściej wybierają miejscowości górskie jako miejsca, w których spędzają większość swojego życia. Potwierdzeniem tego są rosnące ceny nieruchomości nie tylko w Zakopanem, ale także w Beskidach czy Karkonoszach. O tym trendzie mówi Konrad Pluciński, analityk rankomat.pl:
O stawce za nowe mieszkanie w górach mogą decydować różne czynniki. Popularność miejscowości, jak w przypadku Zakopanego, bliskość samych gór, jak w przypadku Karpacza i Śnieżki czy nawet rewitalizacja połączenia kolejowego, jak w przypadku Świeradowa-Zdroju. Stąd inne ceny nawet w miejscowościach położonych bardzo blisko siebie. Ustroń, Wisła i Szczyrk to ten sam Beskid Śląski, ale pod względem ofert nieruchomości różnice sięgają nawet 7 tys. zł na jednym metrze kwadratowym.
O tym, że Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości górskie, wiemy co najmniej od czasów pandemii. To właśnie wtedy zainteresowanie domami i mieszkaniami położonymi w górskich terenach znacząco wzrosło. Eksperci z firmy Zakopiańskie Nieruchomości podkreślają, że największym zainteresowaniem cieszą się widokowe działki budowlane oraz mieszkania inwestycyjne pod najem turystyczny.
Z danych wynika, że coraz częściej decydujemy się na inwestycje w nieruchomości górskie także dlatego, aby móc zaoszczędzić na wyjazdach wakacyjnych i móc spędzać czas wolny w swojej nieruchomości, kiedy tylko tego chcemy. Według ekspertów inwestycje w nieruchomości górskie to sposób na lokowanie kapitału i stworzenie inwestycji na przyszłość.