Tych produktów lepiej nie kupować na targu. Mogą nam zaszkodzić

Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji
Tych produktów lepiej nie kupować na targu. Mogą nam zaszkodzić

Wraz z wiosną na targu swoje towary oferuje coraz więcej sprzedawców. Bez wątpienia warto kupować od nich świeżą żywność, jak np. warzywa, owoce czy popularne zwłaszcza w tym okresie jajka. W niektórych sytuacjach należy jednak zachować ostrożność. Naszą czujność powinny wzbudzić tzw. domowe przetwory, żywność paczkowana, a także pojedyncze produkty spożywcze mogące pochodzić z kradzieży.

Rolnicy i handlarze

Targ jest bez wątpienia dobrym miejscem do robienia zakupów. Warto przy tym wiedzieć, że można na nim spotkać dwie kategorie sprzedawców. Pierwszą z nich są rolnicy sprzedający własne towary, np. warzywa pochodzące z ich pól.

Drugi typ przedsiębiorców, jakich można spotkać na targowiskach, to handlarze. Zwykle kupują oni towary w wielkich hurtowniach lub od rolników działających na dużą skalę.

Interesujące produkty mają i jedni, i drudzy. Ale zdarza się tak, że handlarze posiadają w ofercie podobne warzywa i owoce do tych dostępnych w dyskontach. Często jednak odznaczają się one nieco wyższą jakością.

Uwaga na tzw. domowe przetwory

Czego zatem nie warto kupować na bazarach? Z pewnością naszą czujność powinny wzbudzić tzw. domowe przetwory. Mowa tutaj o „tzw. domowych przetworach”, bo czasem trudno ustalić, w jakich warunkach zostały one przygotowane.

Słowo „dom” można przecież rozumieć na rożne sposoby. Zdarza się, że pojęcie to skrywa niehigieniczne warunki produkcji. Sprzedawcy rzetelnie prowadzący tego rodzaju działalność wytwórczo-handlową mają obowiązek spełniać wymogi sanitarne i dysponować zgłoszeniem do sanepidu.

Stąd warto ich o to pytać. Ponadto na życzenie klientów powinni udostępniać etykiety swoich produktów, zawierające ich szczegółowy skład oraz datę ważności. W praktyce jednak mało kto spełnia takie wymogi.

Żywność paczkowana, która może być przechowywana w złych warunkach

Innym przykładem towaru, w przypadku którego trzeba zachować rozwagę, jest żywność paczkowana o długiej dacie ważności, sprzedawana np. w foliowych opakowaniach. Przedsiębiorcy z bazarów często nie mają odpowiednich warunków do przechowywania takich produktów.

Poza okresem, w którym czynne są ich stoiska, niejednokrotnie znajduje się ona w pomieszczeniach o niestabilnej temperaturze. A to źle wpływa na żywność, powodując jej psucie.

Stąd handlarzy oferujących produkty o długiej dacie ważności warto pytać o to, w jakich warunkach była ona przechowywana.

W praktyce największy sens w takich okolicznościach ma zakup towarów, jakie trafiają na targ bezpośrednio od oficjalnych dystrybutorów, tych samych, którzy zaopatrują sklepy.

Pojedyncze produkty spożywcze, które mogą pochodzić z kradzieży

Jednak największą czujność powinni wzbudzić w nas drobni sprzedawcy oferujący pojedyncze produkty spożywcze. Na ich stoiskach można znaleźć np. różne drogie produkty z wyższej półki w atrakcyjnych cenach, jak chociażby kawy czy bombonierki renomowanych firm.

Niestety, mało kto zajmuje się takim handlem legalnie, dysponując z każdego towaru np. po jednej sztuce. Jeśli tak się dzieje, można przypuszczać, że oferowana w ten sposób żywność pochodzi od złodziei, którzy kradną drobne produkty ze sklepów spożywczych.

A z pewnością nikt z nas nie chciałby kupować jedzenia z taką przeszłością.