W sezonie letnim chętniej siadamy na rowery. Zadbajmy o to, aby podczas wakacyjnych przejażdżek nie zostały skradzione.
Ofiarą przestępstwa może paść każdy. Niestety, w przypadku kradzieży odzyskanie przedmiotu lub finansowej rekompensaty jest często niezwykle ciężkie, zwłaszcza w przypadku braku ubezpieczenia. W związku z tym, warto przeciwdziałać jeszcze przed nieszczęśliwym wydarzeniem.
Policja podpowiada jak działać w przypadku zabezpieczania swojego roweru. Jak przyznają funkcjonariusze, każdego tygodnia zgłasza się kradzieże kolejnych pojazdów, których ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co jednak interesujące to fakt, że złodzieje omijają te pojazdy, które zostały odpowiednio oznakowane na komendzie policji.
Czym dokładnie jest znakowanie roweru? To umieszczenie na nim pewnego rodzaju numeru rejestracyjnego. Za pomocą specjalnego przyrządu, „engrawera” wypisuje się na ramie ciąg liter i cyfr. Taki podpis nie narusza struktury lakieru, za to jest niemal niemożliwy do starcia, nawet przy wielokrotnym, solidnym myciu.
Właściciel roweru otrzymuje także plastikową kartę formatu dowodu osobistego. Dodatkowo, w widocznym miejscu pojazdu przyklejona zostaje nalepka, która informuje, że znajduje się on w policyjnej bazie. To właśnie takie oznakowanie jest głównym „odstraszaczem” potencjalnych złodziei.
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne. Niemal w każdym mieście można udać się na komendę i dokonać oznakowania. W samej Warszawie możliwe jest to w siedmiu komendach rejonowych oraz w wydziale ruchu drogowego KSP. Wcześniej jednak warto umówić się telefonicznie i dowiedzieć o konkretnych godzinach wykonywania oznakowań.
Czy tego typu działania mogą pomóc nam w odzyskaniu roweru już w przypadku jego faktycznej kradzieży? Tak, ale niestety tylko wtedy, kiedy policja trafi na trop złodziei i po odzyskaniu wielu pojazdów będzie musiała odnaleźć właściciela każdego z nich. To podobna forma zabezpieczenia przez identyfikację, jak w przypadku podpisywania kołpaków po wewnętrznej stronie za pomocą lakieru do paznokci.
Pamiętajmy, żeby nie zostawiać drogich przedmiotów niepilnowanych, co tyczy się także rowerów. W tym szczególnym przypadku warto zainwestować w dobre, solidne zapięcia. Mocując pojazd do stojaka zabezpieczmy nie tylko ramę, ale także koło z przerzutkami i ew. sztycę siodełka.
Oczywiście, jeżeli posiadamy drogie rzeczy, których kradzież może nas szczególnie dotknąć, pomyślmy o ich ubezpieczeniu. W wielu przypadkach, nawet jeśli nie odzyskamy zguby, możemy chociaż liczyć na finansową rekompensatę.
Problemy z prawem, potrzebujesz pomocy? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.