Albo dzieci, albo kariera – ZUS bezlitosny dla matek prowadzących firmę

Firma Gorące tematy Rodzina dołącz do dyskusji (6) 24.06.2015
Albo dzieci, albo kariera – ZUS bezlitosny dla matek prowadzących firmę

partner-logo

Maciej Lewczuk

Czy walka przyszłych matek prowadzących uczciwie firmy o wysoki zasiłek macierzyński może skończyć się sukcesem?

Prawo zmienia się ciągle, ewoluuje, powstają nowe przepisy, ale niestety ciągle okazuje się, że większość nowych ustaw zawiera błędy, przez które cierpią bogu ducha winni obywatele. Tym razem chodzi o prawo do zasiłku macierzyńskiego, jaki przysługuje kobietom prowadzącym firmy.

Pisaliśmy już na łamach Bezprawnik.pl o kontrolach ZUS w domach matek, które zakładały firmy na 3-5 miesięcy przed porodem i wpłacały duże składki, by móc uzyskać wysokie zasiłki dochodzące nawet do 6 000 zł! Pomimo takich kroków, rząd zdecydował się na zmiany w ustawie dotyczącej zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych matek. Trafiła ona już do Prezydenta, który miał ją podpisać.

Niestety, jak wynika z analiz poczynionych przez fachowców, w pierwotnej wersji nowelizacji kobiety prowadzące firmę krócej niż 2 lata miały otrzymać, niezależnie od wysokości wpłacanych składek… 17,77 zł miesięcznie na rękę! Jest to kwota, która pozostaje po uzyskaniu zasiłku w wysokości 279,41 zł pomniejszona o składkę zdrowotną.

W mediach zawrzało, a wszelkie fora, gdzie wypowiadają się kobiety prowadzące firmy, rozgrzały się do czerwoności. Poziom frustracji przekroczył wszelkie granice. Rząd uspokaja, publikując informacje, w których zapewnia, że minimalna kwota, jaka będzie przysługiwała matkom, ma wynieść nie mniej niż 1000 zł. Niestety takie zapisy nie zostały jeszcze zatwierdzone.

Sam doświadczam ogromnego stresu, gdyż moja małżonka także prowadzi od lat firmę i liczyła, że Państwo odwdzięczy jej się za płacenie wysokich składek, a tu na kilka miesięcy przed porodem takie ciekawostki nam władza funduje. Ciekawostką jest to, że od lat władze rozgłaszają, że najważniejsza jest polityka prorodzinna. Może i jest, tylko chyba za granicami Polski.

Jeśli prezydent podpisze ustawę, to wejdzie ona w życie z dniem 1 października bieżącego roku. Oficjalnie czas do podjęcia przez niego decyzji mija 7 lipca. Wszyscy zastanawiają się, czy na odchodne złoży swój podpis, czy odda ustawę do poprawienia.

Jak donoszą niektóre fora, wiele przyszłych matek myśli o zawieszeniu swojej działalności gospodarczej, zatrudnieniu się w jakiejkolwiek firmie i po przepracowaniu miesiąca czy dwóch udaniu się na urlop macierzyński. W takim przypadku już po miesiącu pracy należy im się pełny zasiłek. Sądzę, że takie nierówne traktowanie matek jest niezgodne z Konstytucją.

Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Masz problemy związane z uzyskaniem zasiłków lub z prowadzeniem firmy i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com