ZUS potwierdza, że zasiłek opiekuńczy przedłużono do 24 maja. Co jednak w sytuacji, gdy rodzic będzie mógł posłać dziecko do żłobka lub przedszkola, ale z własnej woli tego nie uczyni? Czy należy mu się w takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 maja. Czy dla wszystkich?
Na konferencji prasowej, która miała miejsce jeszcze przed weekendem majowym, premier Morawiecki poinformował o możliwości otworzenia żłobków i przedszkoli od 6 maja. To, czy zostaną ostatecznie otwarte, zależy jednak od samorządów. Z kolei placówki, które zostaną otworzone, muszą liczyć się z koniecznością wypełnienia zaleceń GIS i MZ. Niemal pewne jest ograniczenie liczebności grup, co może spowodować, że nie wszystkie dzieci będą mogły wrócić do żłobka czy przedszkola. Dodatkowo część dzieci (m.in. pracowników medycznych) ma mieć zapewnione pierwszeństwo w powrocie do placówki.
Część rodziców jednak – mimo wszystko – będzie mogło posłać dzieci do placówek. Czy w związku z tym nadal będzie im przysługiwał zasiłek opiekuńczy?
Nawet jeśli rodzic nie pośle dziecka do otwartego żłobka lub przedszkola, nadal będzie mógł liczyć na zasiłek opiekuńczy
Pierwotnie zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać jedynie do 3 maja. Rządzący jednak zorientowali się, że np. placówki szkolne nie są otwierane, a przedłużenie zasiłku jest konieczne. Obecnie świadczenie będzie można pobierać do 24 maja – w Dzienniku Ustaw opublikowano już odpowiednie rozporządzenie.
Jak informuje ZUS, nie ma jednak znaczenia, czy rodzic nie pośle dziecka do placówki z własnej woli, czy też dlatego, że instytucja będzie zamknięta lub nie starczy w niej miejsc dla wszystkich dzieci. Zasiłek opiekuńczy do 24 maja będzie przysługiwać rodzicom, którzy sprawują nad dzieckiem opiekę w domu (a drugi rodzic nie ma takiej możliwości).
Jak przypomina Zakład, zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.Trafia do tego z rodziców, który wystąpi o zasiłek (i tym samym będzie sprawować opiekę nad dzieckiem). Jak wyjaśnialiśmy już na Bezprawniku, osoba, która chce skorzystać z zasiłku, musi złożyć wniosek (a właściwie: oświadczenie) do swojego pracodawcy/zleceniobiorcy lub bezpośrednio ZUS (jeśli prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą).
ZUS jednocześnie zwraca uwagę, że teoretycznie pracownik firmy zatrudniającej do 20 osób również może złożyć wniosek bezpośrednio do Zakładu. Cały proces jednak znacząco się wydłuży, bo ZUS i tak będzie musiał zwrócić się do zleceniodawcy lub pracodawcy.