Zbyt uciążliwy remont może skutkować pozwem do sądu

Codzienne Nieruchomości 16.04.2015
Zbyt uciążliwy remont może skutkować pozwem do sądu

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Remonty w blokach lub innych domach wielorodzinnych to zawsze jest temat dość drażliwy. Sąsiedzi mogą nie być szczęśliwi, a niektórzy mogą nawet złożyć pozew do sądu.

Gdy sami remontujemy mieszkanie, to denerwuje nas bałagan i czas, w którym nie możemy korzystać z pomieszczeń. Jeśli robią to sąsiedzi, to zazwyczaj narzekamy także na hałas, bałagan na korytarzu, uciążliwe zachowanie ekipy remontowej. Każdy z tych powodów może sprawić, że ktoś złoży pozew do sądu, nawet nie informując inwestora o takim zamiarze.

Gdy ekipa remontowa zaczyna hałasować już o siódmej rano, a my ktoś lubi pospać do dziewiątej, może zdenerwować niejedną osobę, podobnie jak praca po godzinie dwudziestej. Jeśli pył, gruz i śmieci pozostałe po materiałach służących do remontu walają się po korytarzu i przed budynkiem, pozostałości wyrzucane są przez balkon lub luźno składowane przy śmietniku, gdzie wiatr i zwierzęta roznoszą je po okolicy, to sąsiedzi mają podstawy do interwencji.

Mieszkańcy, władze osiedla lub wspólnoty mogą zdyscyplinować inwestora i ekipę, lecz jeśli to nie daje rezultatu, to takie działania mogą skończyć się wizytą policji lub straży miejskiej. Kolejnym krokiem jest wystosowanie pozwu do sądu o zakłócanie porządku i spokoju, o narażenie życia i zdrowia – choćby w przypadku, gdy ktoś ma alergię na farby lub ich składniki.

Aby uniknąć takich problemów warto, przed rozpoczęciem remontu, powiadomić sąsiadów osobiście lub wywieszając odpowiednie zawiadomienie, że w danym okresie będzie odbywał się remont lokalu, a prace będą wykonywane w podanych godzinach. Dobrze jest zostawić też kontakt do siebie, aby ktoś, komu nie podoba się działanie ekipy, mógł się skontaktować z inwestorem.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Dzięki takim zabiegom głośna praca, czy zachowanie ekipy remontowej można nadzorować i interweniować u kierownika lub szefa firmy dokonującej remontu. Gdy inwestor zaniedba te sprawy, może narazić się na nieprzyjemności, które prócz problemów prawnych, narażą go na ostracyzm wśród sąsiadów, a w przypadku wspólnot, może zakończyć się wykluczeniem z grona i nakazem sprzedaży lokalu komuś innemu – wszystko zależy od przepisów i regulaminów tychże instytucji.

W przypadku kłopotów z ekipami remontowymi, inwestorami lub uciążliwymi sąsiadami warto skonsultować problem z naszymi prawnikami, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

Jedna odpowiedź do “Zbyt uciążliwy remont może skutkować pozwem do sądu”

  1. To jest problem, który dotyczy wielu osób, zaklocanie spokoju przez innych. Najgorzej jest, gdy szaleją całą dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *