Ze Slim VAT 2 ma być prościej. Nowe przepisy wchodzą 1 października

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (142)
Ze Slim VAT 2 ma być prościej. Nowe przepisy wchodzą 1 października

Dopiero 1 stycznia tego roku weszły w życie przepisy pakietu Slim VAT, a już od października wchodzą kolejne zmiany. Do pierwszej wersji pakietu, wprowadzanej pod hasłem uproszczeń, dołączono 60 stron objaśnień. Krajowa Izba Biur Obrachunkowych podawała te rozwiązania, jako przykład fatalnie tworzonego w Polsce prawa podatkowego. Ze Slim VAT 2 ma być prościej. Na serio.

Ze Slim VAT 2 ma być prościej

Nowelizacja, której większość przepisów wejdzie w życie od 1 października, ma ułatwić działalność przedsiębiorcom i księgowym.

„Slim VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli” zapewnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Wśród największych zalet pakietu resort finansów wymienia, miedzy innymi, określenie miejsca „dostawy ruchomej” w transakcjach łańcuchowych, gdy pierwszy lub ostatni podmiot organizuje transport lub wysyłkę. Rezygnację w przypadku WNT i importu usług z warunku uzależniającego dokonanie odliczenia podatku naliczonego w tym samy okresie, w którym wykazano podatek należny, od wykazania VAT należnego w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nowe przepisy umożliwią podatnikowi rozliczającemu VAT bezpośrednio w deklaracji podatkowej, dokonanie korekty deklaracji w sytuacji gdy w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

Ulga na złe długi

Wyczekiwana zmiana dotyczy wydłużenia z dwóch do trzech lat możliwości skorzystania z ulgi na złe długi. Wierzyciel będzie mógł odzyskać VAT także wtedy, gdy dłużnik jest w upadłości, likwidacji czy restrukturyzacji. Wprowadzenie tego rozwiązania to efekt orzeczenia TSUE.

Bedzie też możliwe odliczenie VAT po upływie terminu na odliczenie na „bieżąco”, co ułatwi korekty. Nowe przepisy pozwalają na złożenie zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym. Slim Vat 2 pozwala też na przeznaczanie pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT na opłacenie składki na ubezpieczenie rolników. To jeden z wyjątków, które nie wchodzą w życie 1 października, ale 1 stycznia 2022 roku.

Bilety jako faktury

Pakiet Slim VAT 2 to też uznanie biletów jako faktur. Z tym że ta zmiana weszła już w życie 1 lipca.
Dzięki niej przewoźnik nie musi wystawiać faktur dla przejazdów poniżej 50 km. Kupujący bilet korzysta z prawa odliczenia podatku VAT, na podstawie biletów, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Taką możliwość mają prowadzący działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy oczekiwali, że Slim VAT pozwoli uprościć wystawianie faktur. Ministerstwo Finansów informuje, że te zmiany są dopiero procedowane. Nie trzeba będzie podawać przyczyn korekty faktury, ani opisywać faktury, jako duplikat, jeśli dokument zaginie. Możliwe będą korekty zbiorcze. Podatnik będzie mógł za dany okres dla jednego odbiorcy skorygować wszystkie dostawy czy usługi lub poszczególne z nich. Przewiduje się też możliwość wcześniejszego wystawienia faktury. Zamiast dzisiejszych 30 dni przed dokonaniem dostawy czy wykonaniem usługi, ma być 60 dni.