Na nowej drodze życia wszystkiego dobrego, ale teraz musisz zmienić nazwisko

Firma Państwo Dołącz do dyskusji
Na nowej drodze życia wszystkiego dobrego, ale teraz musisz zmienić nazwisko

Podczas zaślubin każdy z małżonków musi wybrać, czy planuje pozostać przy swoim obecnym nazwisku, czy też zamierza zmienić je i przyjąć nazwisko osoby, z którą bierze ślub. Warto pamiętać, że jeżeli taka zmiana ma miejsce u przedsiębiorcy, to musi on ją zgłosić. I ma na to dość mocno ograniczony czas. Na szczęście zmiana nazwiska w CEIDG jest możliwa przez internet.

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej osoby. Wiążą się z tym różne decyzje. Jedną z najważniejszych jest kwestia nazwiska, jakim po tym wydarzeniu posługiwać się będą małżonkowie.
Chociaż w Polsce tradycyjnie przyjęło się, że to kobieta przyjmuje nazwisko mężczyzny, za którego wychodzi, to jednak opcji jest dużo więcej. Nazwisko po żonie może przyjąć bowiem mąż, a także każde z nich może zdecydować się na nazwisko dwuczłonowe. Decyzja małżonków może być też taka, że chociaż biorą wspólny ślub, to każde z nich pozostaje przy swoim nazwisku.

Jeżeli dojdzie do zmiany nazwiska, a osoba, która będzie się nim posługiwać, prowadzi działalność gospodarczą, to kiedy opadnie kurz po ceremonii zaślubin, należy pamiętać o aktualizacji swojej nazwy firmy.

Przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych oraz przy spółkach cywilnych nazwisko przedsiębiorcy lub przedsiębiorców jest bardzo istotne, bowiem stanowi praktycznie jedyny obowiązkowy człon nazwy. Każdy przy rejestrowaniu takiej firmy musiał podać swoje imię i nazwisko, a dopiero do tego mógł dodawać inne elementy, które mają go wyróżniać z tłumu innych firm.

Zmiana nazwiska w CEIDG musi być przeprowadzona zgodnie z określonymi wytycznymi

Dodatkowo, podając imię i nazwisko w CEIDG, musimy pamiętać o kilku zasadach. Dane te podajemy:

  • w kolejności: imię, drugie imię, nazwisko, przy czym to czy wpiszesz drugie imię zależy od twojej decyzji,
  • zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości – nie musisz jednak stosować samych wielkich liter, wielkość liter jest dowolna, w granicach poprawnej pisowni,
  • w mianowniku – na przykład „Jan Kowalski”,
  • rozdzielając je pojedynczą spacją.

Oznacza to, że nie można nazwać firmy np. „Kwiaciarnia Anity Kowalskiej”, a jedynie „Kwiaciarnia Anita Kowalska”.

Zmieniając tak ważne dane jak imię lub nazwisko, należy to zgłosić do CEIDG. Czasu na to nie ma wiele. Przedsiębiorca powinien to zrobić w ciągu 7 dni od dnia dokonania zmiany. Taką aktualizację można przeprowadzić na Portalu Przedsiębiorcy, czyli zrobić to w 100% elektronicznie. Wystarczy mieć Profil Zaufany. Za jednym razem można też od razu wprowadzić do CEIDG kolejną aktualizację. Jest tam bowiem miejsce na zaznaczenie, czy mamy z małżonkiem rozdzielność majątkową czy też nie.

Jeżeli ktoś jest wspólnikiem spółki cywilnej, to taką zmianę nazwiska musi też zgłosić do REGON na formularzu RG-S.C. oraz w urzędzie skarbowym poprzez formularz NIP-2.