Od dzisiaj zmiana stawki PIT 2019 weszła w życie. Zamiast 18 jest 17 proc. Zmiany dosięgną tych, których roczny dochód mieści się kwocie ponad 85 tys. złotych. Ile zyskają na tym emeryci? Kwota budzi mieszane uczucia.
Osobom, których roczny dochód nie przekroczył dokładnie kwotę 85 528 złotych, zmiana stawki PIT 2019 pozwoli zaoszczędzić. Oprócz wyższych pensji u pracowników, zarobią także emeryci – do tej pory płacili oni podatek dochodowy w wysokości 18 proc. Rząd zapowiadał spore zmiany w tym zakresie. Przepisy obowiązują od dzisiaj. Jak zmiana stawki PIT 2019 wpłynęła na wysokość emerytur?
Najbiedniejsi zyskają… 8 zł „na rękę”
Zmiana stawki PIT to w ostatnim czasie gorący temat. Od dzisiaj, czyli od 1 października, przepisy o obniżeniu podatku z 18 na 17 proc. weszły w życie. Zysk emerytów w niektórych przypadkach może budzić mieszane uczucia. Dlaczego? Jak się okazuje, osoby pobierające najniższe świadczenie, zyskają „na czysto”… osiem złotych.
Najniższa emerytura, jaką gwarantuje obecnie Państwo, wynosi 1,1 tys. złotych brutto, czyli 935 złotych „na rękę”. Nie jest to szalona kwota, ale na taką „podstawową” emeryturę mogą liczyć świadczeniobiorcy. Dzięki nowym przepisom, a konkretnie mniejszej zaliczce na podatek dochodowy, emeryci dostaną 943 złote „na czysto”, przy założeniu, iż pobierają najniższe świadczenie. Oczywiście im wyższa emerytura, tym większy zysk. Comiesięczną oszczędność warto przeliczyć też na sumę, jaką seniorzy zyskają rocznie. Świadczenia emerytów wzrosną o 1 proc. Większej kwoty na koncie emeryci mogą się spodziewać szybko, bo już na koniec tego miesiąca.
ZUS automatycznie będzie stosował nową stawkę
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów o stawce podatku dochodowego, ZUS automatycznie będzie stosował 17 proc. u wszystkich tych, którzy spełnią kryterium dochodowe w tej kwestii. Bieżący rok, ze względu na fakt, iż przepisy weszły w życie dopiero w październiku, będzie wyjątkowy. Realna stawka w rocznym rozliczeniu wyniesie bowiem, także i u emerytów, 17,5 proc. Wszystko przez to, że przez 9 miesięcy (styczeń – wrzesień), funkcjonowała jeszcze wyższa, 18 procentowa stawka.
Już pod koniec tego miesiąca seniorzy mogą spodziewać się wyższej emerytury na koncie bankowym. Czy zmiany przepisów okażą się dobrym rozwiązaniem? Pozostaje rezultaty i wyciągać wnioski!